Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2 Edepsiz Haşhaşi

Twitter hesabından Cumhurbaşkanı ile devlet büyüklerine hakaret eden, polisleri deşifre eden gazeteci Aytekin Gezici ile Abdullah Özyurt'un bilgisayarlarıyla telefonlarına el konuldu

Giriş Tarihi: 20.3.2015
2 Edepsiz Haşhaşi
Adana'da Twitter üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'na hakaret ettikleri, Adana Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polislerin resmini çekip, "İşte bunlar fişçi polis arkadaşlar" diye yorum yaptıkları ileri sürülen gazeteci Aytekin Gezici ile Cihan Haber Ajansı Adana Bürosu'nda görevli muhabir Abdullah Özyurt'un evine giden polis, Sulh Ceza Hakimliği'nin kararı ile arama yaptı. Gazetecilerin, bilgisayar ve cep telefonlarıyla SİM kartlarına el konuldu. İki gazetecinin ifade vermeleri için Adana İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne davet edildikleri öğrenildi. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanan gazeteci Mine Bekiroğlu 5 ay hapis cezasına çarptırıldı.

HAKARET İÇERİKLİ SÖZLER

Gazeteci Aytekin Gezici'nin Twitter hesabında 17 Aralık'taki paylaşımında, Egemen Bağış, Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Erdoğan Bayraktar ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bulunduğu resimle ilgili "Şaklaban Hırsızlar", "Arlanmadan namussuzca çaldınız", 18 Aralık'taki bir başka paylaşımda, "Sümeyye'ye kısmet çıktı, Hidayet Karaca'ya ilaç içmek için su vermeyen polisle nişan yüzüğü takacaklarmış", Ekrem Dumanlı'nın gözaltına alınmasıyla ilgili "Gözaltı bitti, emniyet ifadesi bitti, savcılık ifadesi bitti, mahkeme sorgusu bitti, ulan köpek soyu daha ne bekliyorsun rehin mi tutuyorsun" şeklinde yazdığı anlaşıldı. Gezici'nin 18 Aralık'taki bir başka paylaşımında da, "Ulan teneke diktatör, rehin tuttuğun gazetecileri derhal serbest bırak" diye yazdığı, 24 Aralık 2014 tarihinde Odatv'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın resminin koyup "Erdoğan giderek deliriyor" şeklindeki paylaşımına, "Mümkünse ıslah olsun, değilse beter olsun" yorumunu yazdığı belirlendi. Gazeteci Gezici'nin 19 Aralık'ta Adana Emniyet Müdürlüğü'ndeki polislerin resmini çekerek altına, "Bugün Cuma burası Adana, beni fişlemeye çalışan polis kameralarını tek tek tespit ediyorum" diye yorum yaptığı anlaşıldı. Gazeteci Abdullah Özyurt'un ise @ ozyurtabdullah isimli Twitter hesabında, Galatasaray futbol takımının Cumhurbaşkanı'nı ziyaret ettiği fotoğrafın altına, "Kral olana taç gerekmez, soytarıya da saray" diye yazdığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın resminin üzerine yazılan "Fena çark etti" yazısına, "Binlerce dansöz var" yorumunu yaptığı belirlendi.

İFADEYE DAVET EDİLDİLER
Aytekin Gezici ile CHA Adana Bürosu Muhabiri Abdullah Özyurt'un Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Başbakan Davutoğlu'na hakaret ettiğini ve Adana polisinin deşifre edilmeye çalışıldığını ortaya çıkaran Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Sanal Devriye Büro Amirliği ekiplerinin verileri üzerine Adana Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nin 17 Mart 2015 tarih ve 2015/1518 sayılı "Arama, el koyma, kopyalama ve inceleme" kararına istinaden Gezici'nin Mahfesığmaz Mahallesi 79006 Sokak'taki evine, Abdullah Özyurt'un ise Atakent Mahallesi 2310 Sokak'taki evine giden polis, cep telefonu, sim kartı ve bilgisayar kasasına el koydu. İki gazeteci ifade vermek üzere Adana Emniyet Müdürlüğü'ne davet edildi.

"ELİŞTİRMEK DOĞAL HAKKIM"

Gazeteci Aytekin Gezici ile Abdullah Özyurt ise Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenledikleri basın toplantısında mahkeme kararında hangi gerekçe ile eve girileceğinin ve arama yapılacağının yazmadığını öne sürdü, Gezici "Sadece arama yapılıp iletişim araçlarına el konulacağı yazılıyordu. Hakaret etmek, iftira atmak bizim meşrebimizde yok. O kimin meşrebinde, kimin üslubu, toplum çok iyi biliyor. Ama ben bir gazeteci olarak, bir yazar olarak, her şeyi geçtim sıradan bir TC vatandaşı olarak beni yönetmeye talip olmuş insanların uygulamalarını eleştirebilirim, bu benim en doğal hakkım" dedi. Abdullah Özyurt ise, "Bu korkutmalar işe yaramaz. Baskınlarla insanları bastırmaya, sindirmeye çalışıyorlar. Ülkemizde maalesef demokrasi her geçen gün geriye gidiyor" diye konuştu.

BEKİROĞLU'NA 5 AY CEZA

Adana'da yerel gazeteci Mine Bekiroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Başbakanlığı döneminde Facebook'taki hesabında tehdit ettiği suçlamasıyla yargılandığı davanın ilk duruşmasında 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme Bekiroğlu'na 6 ay hapis cezası verdi ancak cezasını 'iyi halden' 5 aya düşürdü ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2 Edepsiz Haşhaşi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN