Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaçak konserve piyasayı salladı

Türkiye'ye transit ticaret yoluyla kaçak yollardan sokulan ton balığı konservesinin insan sağlığını tehdit ettiği, vergi ödenmeyen bu ürünlerin ekonomiye ağır darbe indirdiği bildirildi

Giriş Tarihi: 22.3.2015
Kaçak konserve piyasayı salladı
Suriye ve Irak için açılan Birleşmiş Milletler İnsani Yardım İhalesi'ne giren bazı firmaların Tayland ve Uzakdoğu ülkelerinden aldığı milyonlarca adet ton balığı konservesini transit ticaret yoluyla ihraç etmeden iç piyasaya sürdüğü ortaya çıktı. Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, kaçak et gibi ton balığı konservesinin Türkiye'ye yasal olmayan yollardan girdiğini belirterek, "Her türlü denetimden uzak olan, GDO'lu yağ kullanıldığı bilinen bu konserveler halk sağlığını tehdit ediyor. Vergi vermeyen firmalar devleti milyonlarca lira zarara uğratıyor. Yerli üretici bu durumdan büyük zarar görüyor" dedi. Adana'da kenar semtlerdeki bazı lokal marketlerle işportada kaçak ton balığı konservelerine rastlandığını öne süren Alican Yamanyılmaz, hijyenik olmayan ve her türlü sağlık denetiminden uzak satılan bu konserleri tüketen vatandaşlarda ton balığı konservesine karşı olumsuz bir algı oluştuğunu belirtti. Yerli ton balığı üreticisinin bu durumdan büyük zarar gördüğünü açıklayan Yamanyılmaz, konunun üzerine ciddiyetle gidilmesi gerektiğini ve bu ürünlerin Türkiye'ye girişinin kesinlikle önlenmesi gerektiğini vurguladı.

BAKANLIĞA DURUMU İLLETTİK
Deniz Ürünleri Sanayicileri Derneği ile birlikte Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na durumu bildirdiklerini söyleyen Alican Yamanyılmaz, "Bugün getirdiği ürün karşılığında yüzde 90 oranında gümrük vergisi ödemesi gereken firmalar bu ürünleri el altından iç piyasaya sürüyor. Devlet burada büyük vergi kaybına uğruyor. Sağlıksız ürünler halk sağlığını da tehdit ediyor. Yaptığımız başvurular sonucu savcılık ve bakanlık marifetiyle iç piyasadaki ürünler toplatılıyor ancak bu yeterli değil. Önemli olan bu ürünlerin yurda girişinin durdurulması" dedi. Deniz Ürünleri Sanayicileri Derneği Başkanı Niyazi Önen de, kaçak ton balığı konservesi girişinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaçak konserve piyasayı salladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN