Katarakt cerrahisinde Femto Saniye Lazeri devri

Giriş Tarihi: 22.3.2015
Katarakt cerrahisinde Femto Saniye Lazeri devri
Dünyagöz Adana'nın başarılı doktorlarından Opr. Dr. Özcan Evyapan, 60 yaş üstünde sıklıkla yaşanan ve yaşlılık hastalığı olarak bilinen kataraktın görme fonksiyonlarında olumsuz değişikliklere neden olduğunu belirterek doğru tedavi edilmediği takdirde ileri derecede görme kaybına neden olunacağını vurguladı. Katarakt ve tedavisinde en çok merak edilen soruları cevaplayan Opr. Dr. Evyapan, yeni nesil teknoloji Femto Saniye Lazer yardımlı katarakt cerrahisi hakkında da bilgi verdi.

TEDAVİ GECİKTİRİLMEMELİ

Bazı ailelerde kataraktın erken yaşlarda ortaya çıktığını açıklayan Opr. Dr. Evyapan, "Yeni doğan bebeklerde bile görülebiliyor. Bebeklerde görülen kataraktın en önemli belirtisinden biri şaşılıktır. Tedavisi geciktirilmeden yapılmalıdır" dedi. Göz damlası veya güneş gözlüğü kullanımının kataraktın ilerlemesini durdurup durdurmayacağıyla ilgili sorular geldiğine dikkat çeken Evyapan, "Kataraktın tek tedavisi ameliyattır, ilaçla tedavi edilemez ve ilerlemesi durdurulamaz" diye konuştu.

NELERE DİKKAT ETMELİ?

Katarakt ameliyatı olacakların 3 şeye dikkat etmeleri gerektiğini ifade eden Opr. Dr. Evyapan, "Hastalarımız öncelikle katarakt konusunda deneyimli hekim seçmelidir. Ameliyat sırasında kullanılacak malzemenin kalitesini ve özelliklerini konuşmalıdır. Ameliyat sırasında kullanılacak malzemelerin en önemlisi, ameliyat sonrası iyi görmemizi sağlayacak olan göz içi merceğinin kalitesidir. Göze takılacak merceğin FDA onaylı olması kalitesinin belirtisidir" şeklinde konuştu.

FEMTO SANİYE LAZER

FAKO yöntemi ve yeni jenerasyon Femto Saniye Lazer yardımlı katarakt cerrahisi yöntemi olmak üzere katarakt ameliyatında 2 yöntemin olduğunu kaydeden Opr. Dr. Evyapan, şu bilgileri verdi; "Femto Saniye Lazer yardımıyla Katarakt cerrahisinde gözün kornea tabakasının kesilmesi, göz merceğinin ön zarının alınması ve katarakt oluşmuş merceğin göz içinde parçalanması işlemleri lazer yardımıyla yapılıyor. Bu sayede ameliyat daha hassas ve düzgün şekilde yapılabiliyor. Hem hasta hem de hekim açısından konforlu ve güvenli olan bu yöntem ile diğer yöntemlere nazaran olası riskler daha az olabiliyor."

Opr. Dr. Özcan Evyapan

AMELİYATLA ÇÖZÜM
Femto Saniye Lazer yardımıyla yapılan katarakt cerrahisinin en önemli avantajlarından biri de göz içinde kusursuz mercek yuvasının oluşturmasıdır. Bu, ameliyat sırasında takılan göz içi mercek performansının, yani hastanın görüş düzeyinin mükemmel olması anlamına gelmektedir. Ameliyat sırasında hastanın ihtiyacı göz önünde bulundurularak çok odaklı ve gerekirse astigmatizmayı da ortadan kaldıran özel göz içi mercekleri sayesinde tek bir ameliyatla kataraktın yanı sıra miyop, hipermetrop, ve astigmat gibi sorunları da düzeltilebiliyor. Bu sayede hastalar kataraktları yanı sıra gözlüklerinden de kurtulabiliyorlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katarakt cerrahisinde Femto Saniye Lazeri devri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN