Savaş'ın zam ısrarı sürüyor

İçme suyu zammının görüşüldüğü HATSU toplantısından yine vatandaş lehine sonuç çıkmadı. AK Parti'nin 1,29 liralık teklifini reddeden Başkan Lütfü Savaş, 2,55 lira ısrarını sürdürdü

Giriş Tarihi: 24.3.2015
Savaş'ın zam ısrarı sürüyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) genel kurulu 3. kez toplandı. Toplantıda içme suyuna yapılan zam konusunda yine uzlaşma olmadı. AK Parti ve MHP içme suyunun 1,29 liradan konutlara verilmesini isterken, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 2,55 liralık zamda diretince, ek bütçe ve içme suyu zammı genel kuruldan geçmedi.

"ZAMMA KARŞIYIZ"
AK Parti Grubu adına konuşan Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliği'nin 21. maddesine istinaden bütçeye ilişkin konuların Meclis tarafından karar almadan önce ilgili komisyonlarda görüşülmesinin zorunluluk olduğunu hatırlattı. Başkan Kimyeci, fahiş fiyattaki içme suyu zammına kesinlikle grup olarak karşı olduklarını yineledi.

"KOMİSYON GÖRÜŞSÜN"
AK Parti Meclis Gurubu Sözcüsü Mehmet Gülen, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi ve Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı da, HATSU ek bütçe ve içme suyu zamlarının Plan Bütçe Komisyonu'na sevkinin gerektiği konusunda görüş bildirdi. Görüşlerin ardından, HATSU ek bütçe ve içme suyu zamlarının Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülmek üzere toplantıya ara verildi.

AK PARTİ TEKLİF SUNDU

AK Parti Gurubu hali hazırda meskenlerde 2 TL (0-20 ton), 3 TL (20-35 ton) ve 4 TL (35 ton üstü) olan içme suyu fiyatlarının 1 lira 29 kuruşa indirilmesini istedi. İşyeri, bahçe ve inşaatlarda 8 TL olan içme suyu ton fiyatının 4 TL'ye, resmi ve özel eğitim kurumları ve diğer kuruluşlarda 9,50 TL olan içme suyu fiyatlarının yine 4 TL'ye düşürülmesi, kademeli ton uygulama sisteminin kaldırılması ve faturaların 2 ayda bir yerine, ayda bir gelmesi konusunda görüş bildirildi.

TEKLİFİ OYLATMADI

Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Plan Bütçe Komisyonu'nun raporunu dikkate almayacağını ve HATSU Genel Kurulu'nun oylarına sunmayacağını, icra olarak HATSU'nun zamlı fiyat teklifini oylamaya sunacağını belirtti. Oylamada, HATSU'nun meskenlerde içme suyu ton fiyatının vergiler hariç 2 liradan 2,55 TL'ye, işyerleri için 6 TL'ye, inşaat ve bahçe sulamaları için 8 TL'ye, resmi kurum ve kuruluşlar için 9,50 TL'ye yükseltilmesi teklifi, AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi.

"AYNI GÖRÜŞTEYİZ"
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, "Bir önceki toplantıda olduğu gibi, vatandaşımızın mağduriyetinin giderilmesi ve yüksek su faturalarının düşürülmesi adına bir kez daha teklif yaptık. Ancak Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, vatandaşımızın lehine olan ve yüksek su faturalarını aşağıya çekecek bu teklifimizi, anlaşılmaz bir tutum sergileyerek oylamaya sunmadı. Biz de AK Parti gurubu olarak zammı reddettik. Büyükşehir Belediyesi ve HATSU'nun yönetim zafiyeti, hizmet yetersizliği, kaynak yaratmada ve yatırım konularındaki beceriksizliğinin faturasını vatandaşımızın sırtına yüklenmesine izin vermeyeceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savaş'ın zam ısrarı sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN