Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yolsuzluğun adı hakediş yöntemi

CHP'li Macit Özcan başkanlığındaki Mersin Büyükşehir'de ihale yolsuzluğunun zanlıları hakim önüne çıktı. İhalelerde hak edişlerin yolsuzluk çetesine akıtıldığı öne sürüldü

Giriş Tarihi: 27.3.2015
Yolsuzluğun adı hakediş yöntemi
Mersin'i sarsan ihale yolsuzluğunun detayları gün yüzüne çıkmaya başladı. Liderliğini Macit Özcan'ın yaptığı suç örgütünün, özellikle Cengiz Akray ile Erol Avgören'in şirketlerine ihalelerle ilgili gizli kalması gereken bilgileri aktardığı, bu kişilerin girdiği ihaleleri kazandığı, çoğu zaman iş bitmeden hak ediş düzenlendiği ve paraların Özcan ailesine gönderildiği iddia edildi. Mersin polisinin dört ilde eş zamanlı düzenlediği operasyonda gözaltına aldığı 35 kişi hakim önüne çıktı. Hakkında yakalama emri bulunan elebaşı CHP'li eski Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan ile operasyonun sacayağı Cengiz Akray ve Erol Avgören'e ise hala ulaşılamadı.

HAKİM ÖNÜNE ÇIKTILAR

Mersin'i 15 yıl boyunca yöneten eski Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan'ın son 5 yılında yapılan ihalelere fesat karıştırıldığı, rüşvet çarkının kurulduğu ve suç delillerinin saklandığı yönünde gelen ihbarlar üzerine Organize Suçlar polisinin düzenlediği operasyon gündeme bomba gibi düştü. Aralarında Macit Özcan'ın oğlu İlker Özcan, kardeşleri Sacit ve Tacit Özcan ile eski belediye bürokratları ve müteahhitlerin bulunduğu 35 kişi sorgularından sonra hakim önüne çıkarıldı. Mersin Adliyesi önünde toplanan 50 kişilik kalabalık, "Asıl hırsızlar dışarıda. Tetikçi basın sıra size gelecek. Suçsuz insanlar içeride. Siyasi bir komplo" diye slogan atarak eylem yaptı.

LİDER MACİT ÖZCAN

Mersin polisinin 2 yıl süreyle yaptığı fiziki ve teknik takip sonucu elde ettiği bilgiler ışığında hazırladığı fezleke bilgilerine ulaşan SABAH Güney, yolsuzluğun detaylarını öğrendi. Suç işlemek amacıyla örgüt kurma, örgütü yönetme, örgüte üye olma, nitelikli dolandırıcılık, fuhuş, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, irtikap ve rüşvet alıp/verme suçlarından hakkında işlem yapılan örgüt lideri konumundaki eski Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı CHP'li Macit Özcan'ın örgüt yöneticisi konumundaki oğlu İlker Özcan ile Macit Özcan'ın kardeşleri Sacit ve Tacit Özcan'ın emrinde çalışan personeller vasıtasıyla yüksek rakamlı ihalelerin gizli kalması gereken bilgilerini müteahhit Erol Avgören ile Cengiz Akray'a verdikleri ortaya çıktı.

ÇARK NASIL DÖNÜYOR
Yüksek rakamlı ihale bilgilerini elde eden Avgören ve Akray'ın şirket elamanları, ihale dosyasını hazırlıyor ve diğer firmalardan farklı teklifler sunarak ihaleyi alıyorlar. Özcan ailesi ise bu şirketlerin aldığı ihalelerin hak edişlerinden komisyon alıyor. Çoğu zaman işler bitmeden hak ediş hazırlanıyor ve şirketlere ödeme yapılıyor. Adrese teslim ihalelere el altından eklemeler yapılarak rakamlar yükseltiliyor. İhalelerin yanı sıra imar yolsuzlukları da had safhada. Kent merkezinde yoğunluk artışı verilmek suretiyle büyük miktarlarda rüşvet alınıyor. Örgüt lideri Macit Özcan, örgütü Fen İşleri Daire Başkanı Abbas Sayılır üzerinden kontrol ediyor. Örgüt lider yardımcıları, dış bağlantıları ve rüşvet çarkını kontrol ediyor. Fen İşleri Daire Başkanlığı'ndaki mühendislerin ihaleyi alan Avgören ve Akray şirketlerine her türlü kolaylığı sağladığı da biliniyor. İhale sürecinde ve sonrasında belediye çalışanlarının, aldıkları talimatla Avgören ve Akray şirketlerinin aldığı ihalelerde yapılan usulsüzlüklere göz yumduğu, hak edişlerini gününden önce hazırlayıp, ödemeleri bekletmeden yaptığı, ihaleyi alan şirketlerin de örgüt liderine itaat ederek verilen talimatları yerine getirdiği biliniyor. Yapı içerisinde bulunan kişilerin gizliliğe çok önem verdikleri, telefondan çok yüz yüze gelerek konuştukları, suç oluşturacak kelime ve ifadelerden özenle kaçındıkları anlaşıldı. Mersin polisinin 2 yıllık takibi sonunda 119 milyon lira tutarındaki 3 ihaleyi Erol Avgören'in şirketlerinin, 100 milyon lira tutarındaki 3 ihaleyi de Akray şirketlerinin aldığı anlaşıldı. Bu ihalelerden elde edilen hak edişlerin komisyonları dolara çevrilerek Özcan ailesine teslim ediliyor.

YAPILMADAN YAPILAN İŞLER
Macit Özcan liderliğindeki örgütün yolsuzlukları bitmek bilmiyor. Yol, kaldırım, alt yapı, köprü yapımı gibi ihaleleri alan şirketlerin çoğu zaman işleri yapmadan yapmış gibi gösterdikleri ya da işin boyutunu değiştirerek idareye daha fazla ödeme yaptırdıkları anlaşıldı. Bu işleri denetlemek üzere gelen Sayıştay denetçileriyle çok samimi oldukları, bu kişileri lüks mekanlarda ağırlayıp kadın temin ettikleri de elde edilen bilgiler arasında.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yolsuzluğun adı hakediş yöntemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN