Dikkat!.. Bu ev her an çökebilir

AFAD'ın oturulamaz raporu vermesine karşın, kaderlerine terk edilen 7 kişilik 2 aile, yardım eli uzatılmayınca göçme tehlikesi bulunan evde yaşamak zorunda kaldı

Giriş Tarihi: 29.3.2015
Dikkat!.. Bu ev her an çökebilir
Adana'da aşırı yağışların bahçeden geçen kanalizasyonun taşmasına neden olması sonucu evlerinde büyük hasarlar oluşan Ürey ailesi, uzmanların verdiği "oturulamaz" raporuna rağmen ölüme meydan okurcasına evlerinde yaşıyor. Kendi imkânlarıyla demir takviye direkleriyle çatlaklara önlem almaya çalıştıklarını açıklayan Aydın Ürey (52) ailesi, "2 katlı evde 7 kişi kalıyoruz. Oturulmaz raporu veriliyor ama çözüm bulan yok. Kaderimize terk edildik. Çadırda mı yaşayacağız" dedi.

KANALİZASYON BAHÇEDE

Barış Mahallesi 50070 Sokak'ta bulunan 2 katlı evde yaşayan Ürey ailesinin hayatı 6 Haziran 2014 günü sağanak yağmurla karardı. Bahçelerinden geçmekte olan kanalizasyon taşınca Ürey ailesinin oturduğu ev sular altında kaldı. Şiddetli yağmurla beraber evin temeli sarsılmaya başladı ve duvarlarda çatlaklar oluştu. Zararın boyutu giderek büyümeye başladı. Temeli oynayan evde yarım metreye yakın eğim oluşurken duvarlarında da dışarısının göründüğü çatlaklar oluştu.

OTURULAMAZ RAPORU
Ürey ailesi, Adana Afet Acil Durum İl Müdürlüğü (AFAD), Seyhan Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ASKİ'ye başvurdu. Evde inceleme yapan uzmanlar, "Burada kesinlikle oturulamaz" raporu vererek Ürey ailesine de en kısa sürede evi boşaltmaları gerektiğini söyledi. Evlerinin bu hale gelmesinden kanalizasyonu bahçelerinden geçiren ASKİ'yi sorumlu tutan Aydın Ürey, dilekçe yazarak yaşadıkları sorunun ASKİ tarafından çözülmesini istedi.

GECİKMELİ İNCELEME

Haziran 2014'ten bu yana defalarca başvuru yapmasına rağmen Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ASKİ'nin ancak bu ay gelerek inceleme yaptığını söyleyen Ürey, "Kanalizasyonu taşımak için proje hazırladıklarını söylediler. Evimizin bu hale gelmesinden kendilerinin sorumlu olduklarını itiraf ettiler ama çözüm noktasında harekete geçmiyorlar. AFAD yetkilileri, oturulamaz raporu verdi. 'Burada kalmayın tehlikeli' diyorlar ama kimse 'şuraya yerleşin' demiyor" diye konuştu.

BİMER'E DE BAŞVURDUK
"Kendi imkânlarıyla demir takviyeli takozlarla önlem almaya çalıştıklarını ancak bunun çok sağlıklı olmadığını iddia eden Aydın Ürey, "Ağabeyimin ailesi ile birlikte iki katlı evde 7 kişi yaşıyoruz. Bu ev başımıza her an çökebilir. Bir facia olmadan önce önlem alınsın istiyoruz. Yetkililer hiçbir şey yapmıyorsa geçici olarak çadır versinler bahçemizde yaşayalım. Bu konuda BİMER'e de başvurduk. Tek umudumuz sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dikkat!.. Bu ev her an çökebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN