Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bağımlılığa karşı yöntem değişmeli

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Çelik, sentetik uyuşturucuların ucuza ve internetten satılmasının, klasik mücadele yöntemlerini zorladığını söyledi

Giriş Tarihi: 6.4.2015
Bağımlılığa karşı yöntem değişmeli
Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Çelik, Kasım 2014'te uygulanmaya başlayan Uyuşturucuyla Mücadele Acil Eylem Planı'nın 11 pilot ilinden biri olan Adana'ya geldi. Vali Mustafa Büyük ve eylem planıyla ilgili kurumların yöneticileriyle görüşen Çelik, SABAH Bölge Koordinatörü Ersin Ramoğlu'nu da ziyaret etti. Yürüttükleri çalışmayla ilgili bilgi veren Çelik, "Sentetik uyuşturucuların ucuzluğu ve internetten satılması nedeniyle, farklı bir mücadele yürütüyoruz" dedi.

'NARKOTİM'LER ÇALIŞIYOR
Acil Eylem Planı'nı Sağlık, İçişleri, Aile ve Sosyal Politikalar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Gençlik ve Spor, Gümrük ve Ticaret, Adalet ve Milli Eğitim bakanlıklarının yürüttüğünü kaydeden Hüseyin Çelik, Adana dahil 11 pilot ilde polislerden oluşan ve sokakta görev yapan 'Narkotim' ekipleri kurularak çalışma başlatıldığını söyledi. Çelik, eylem planını illerde halk sağlığı müdürlüklerinin sekreteryasında 'Uyuşturucuyla Mücadele Koordinasyon Kurulu'nun yürüttüğünü belirtti. Çelik, AK Parti Adana Milletvkili Necdet Ünüvar'ın da çalışmanın doğrudan içinde olduğunu ve büyük katkı koyduğunu belirtti.

TÜRKİYE HEDEF ÜLKE

Plan kapsamında uyuşturucunun üretimi, Türkiye'ye girişi, kullananların tedavisi ve rehabilitasyonu ve kamuoyunda farkındalığı artırma yönünde çalışma yaptıklarını anlatan Çelik şöyle konuştu: Sonuçta bu bütün gençlerimizi tehdit eden, ulusal bir sorun. Uyuşturucu ticaretiyle para kazanmak isteyenlerin yanı sıra gençlerimizi zehirleyip ülkemize zarar vermek isteyenler de var. Bu anlamda tehdit altındaki bir hedef ülkeyiz. Hiç kimsenin bu konuda tarafsız kalma lüksü yok. Uyuşturucuya kurban verilmiş bir can bile çok önemli. Ateş düştüğü yeri yakıyor.

DENEYİM BİRİKİYOR
Adana Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan ve İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Özer'le birlikte Ersin Ramoğlu'nu ziyaret eden Hüseyin Çelik, "Adana'dan önce Antalya'daydık. Pilot illerdeki çalışmaları inceleyip, elde edilen deneyimlerle acil eylem planına yön veriyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağımlılığa karşı yöntem değişmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN