Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kasada unuttuğu senet servet oldu

Adana'da bir kişinin 1999'da kasaya koyduğu hisselerin değeri 200 bin liraya ulaştı. 2005'te çıkan yasaya göre haklarını kaybettiğini öğrenen hisse sahibi hukuk mücadelesi başlattı

Giriş Tarihi: 7.4.2015
Kasada unuttuğu senet servet oldu
Adana'da bir bilgisayar teknikerinin 1999'da alıp kasaya koyduğu ve o dönem yaklaşık 7 bin dolar değeri olan Soda Sanayi A.Ş. hisselerinin değeri, temettülerin de birikmesiyle yaklaşık 200 bin liraya ulaştı. Neredeyse varlığını bile unuttuğu hisseleri satmak isteyen tekniker, 2005 yılında çıkan yasaya göre hisse senetlerinin kayıt altına alınmaya başladığını, bunun için de sürenin 2012 sonunda dolduğunu ve haklarının sona erdiğini öğrendi. İsmini vermek istemeyen tekniker, avukatı Atilla Ayman aracılığıyla hukuk mücadelesi başlattı.

16 YIL SONRA SATMAK İSTEDİ

Adanalı bilgisayar teknikeri, 1999 yılında o günün kurlarıyla yaklaşık 7 bin dolar karşılığı Türk lirası ödeyerek, uzun vadeli yatırım amacıyla 6 bin lot Soda Sanayi A.Ş. hissesi aldı. Hisseleri evindeki kasaya koyan tekniker, aradan 16 yıl geçtikten sonra geçtiğimiz günlerde satıp nakde çevirmek istedi. Hisselerin miktarının temettülerle 31 bin 907 lota, değerinin ise yaklaşık 200 bin liraya çıktığını öğrenen tekniker sevinç içinde bir aracı kuruma gitti. Ancak aracı kurum yetkilileri, 2005'te çıkan bir yasaya göre hisseden doğan haklarını kaybettiğini söyledi.

HİSSENİN KARŞILIĞI DEVLETE

Hisse sahibinin yaşadığı durumu anlatan avukat Atilla Ayman, "Müvekkilimin durumunu incelediğimizde, 2005 yılında çıkan bir torba yasayla, hisse senetlerinin kaydileşmeye başladığını, 2011'deki 6111 sayılı yasayla da bunun için 31 Aralık 2012'ye kadar süre sınırlaması getirildiğini gördük. Yasal düzenlemeye göre, bu tarihe kadar SPK bünyesindeki Merkezi Kayıt Kuruluşu'na kaydedilmeyen hisse senetleri üzerindeki haklar kendiliğinden sona eriyor. Şirket de bu hisselerin karşılığını devlete ödüyor. Müvekkilimin hisselerinin karşılığını da Soda Sanayi devlete ödemiş" dedi.

HÜKÜMET ÇÖZEBİLİR
Müvekkilinin, küçük hissedar olduğu ve sürekli hisse alıp satmadığı için yasal düzenlemeden haberi olmadığını belirten Ayman, "Konuyu araştırdığımızda, bu şekilde yaklaşık 10 bin kişinin hak kaybına uğradığını öğrendik. Yasal düzenleme, 'torba yasa' kapsamında yapıldığı için müvekkilim gibi küçük yatırımcılar, yurt dışında yaşayanlar haberdar olmamış" dedi. SPK'ya dilekçeyle başvurduklarını, İstanbul Ticaret Mahkemesi'ne de dava açacaklarını belirten avukat Atilla Ayman, "Ama asıl beklentimiz, hükümetin yasal düzenleme yaparak bu mağduriyeti gidermesi. Böylece binlerce insan mahkeme kapılarında yıllarca zaman harcamadan hakkına kavuşur" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kasada unuttuğu senet servet oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN