Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Stadyumdaki şiddet maça gidişi etkiliyor

CSG-City Security Group CEO'su Osman Öztürk, bir araştırmaya göre Türkiye'deki her 4 kişiden birinin 'şiddet' yüzünden maça gitmediğini söyledi

Giriş Tarihi: 9.4.2015
Stadyumdaki şiddet maça gidişi etkiliyor
Fenerbahçeli futbolcuları taşıyan otobüsün Trabzon'da silahlı saldırıya uğramasının yankıları sürerken, CSG-City Security Group CEO'su Osman Öztürk, futboldaki şiddet ve güvenlik konusunda açıklama yaptı. Öztürk, bir araştırmaya göre her 4 kişiden 1'inin, stadyumlardaki şiddet olayları nedeniyle maça gitmediğini söyledi.

'HERKES SORUMLU'
Araştırmaya katılan her 10 kişiden 6'sının, stadyumlardaki şiddetten, fanatik grupları sorumlu tuttuğunu kaydeden Öztürk, "Katılımcıların yüzde 58'si yalnızca fanatik grupların, yüzde 36'sı 'sıradan kişiler' de dâhil herkesin stadyumlarda şiddete sebep olduğunu düşünüyor. Kendisini 'holigan' olarak tanımlayan taraftarlar şiddete herkesin sebep olduğu algısına sahipken, fanatik ve normal taraftarlar ile takım tutmayanlar, yalnızca fanatik grupların şiddete sebep olduğunu düşünüyor" dedi.

FANATİK ORANI YÜZDE 30

Osman Öztürk aynı araştırmada, katılımcıların yüzde 70'inin stadyumları güvensiz ya da çok güvensiz bulduğunu da belirtti. 18-29 yaş grubunda her 10 kişiden 3'ünün kendisini fanatik taraftar olarak tanımladığını kaydeden Öztürk, "Eğitim düzeyi ve gelir seviyesi arttıkça kendisini fanatik bir taraftar olarak tanımlayanlar da artıyor. Her 4 kişiden yaklaşık 1'i şiddet yüzünden stadyuma gitmediğini dile getiriyor. Kadınlar arasında, şiddet yüzünden stadyuma gitmeme oranı erkeklerin yaklaşık 2 katı ve şiddet kadınları stadyumdan uzaklaştıran en önemli etken" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Stadyumdaki şiddet maça gidişi etkiliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN