Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hatay CHP kaynıyor

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Lütfü Savaş'ın milletvekili aday listesine müdahale ettiği iddiaları tepkilere neden oldu

Giriş Tarihi: 17.4.2015
Hatay CHP kaynıyor
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın CHP milletvekili aday listesine müdahale ettiği yolundaki söylentiler ayyuka çıkınca parti teşkilatı kaynamaya başladı. Önce ülkücü, sonra AK Partili şimdi de CHP'li olan Lütfü Savaş'ın aday listesine kendine yakın olan isimleri yazdığını iddia eden bazı CHP'lilerin tepkisi çığ gibi büyümeye başladı. Hatay'daki bazı yerel gazeteler, bir süredir ortalıkta görünmeyen Başkan Savaş'ı, "Neredesin Başkan?" diye manşetine taşıdı.

BOMBA ETKİSİ YAPTI
Ülkücü kökenli olan ve 2009 seçimlerinde AK Parti'den Antakya Belediye Başkanı seçilen daha sonra 2014 seçimlerinde CHP'ye geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın, 7 Nisan tarihinde açıklanan CHP milletvekili aday listesine müdahale ettiği iddiaları kamuoyunda yankı bulmaya başladı. Savaş'ın milletvekilleri Refik Eryılmaz ve Hasan Akgöl'ün liste dışında kalmaları konusunda genel merkeze baskı yaptığı konusundaki iddialar partide bomba etkisi yaptı. Başkan Lütfü Savaş'ın CHP Hatay il örgütünü ele geçirmeye çalıştığı iddiaları da bardağı taşıran son damla oldu. 2011 seçimlerinde listeye giremeyince CHP'yi faşist parti olmakla suçlayarak istifa eden Grup Yorum'un eski solistlerinden Hilmi Yarayıcı'nın listenin birinci sırasına konulmasını içlerine sindiremediklerini vurgulayan CHP'liler, Kırıkhan'ın ve ovanın adayı diye adlandırılan Birol Ertem'in sırf doktor olduğu için Başkan savaş tarafından listeye konulduğunu iddia ettiler.

MANŞETLERİ SÜSLÜYOR

Başkan Savaş'ın birçok aday adayına adaylık sözü verdiği iddiasını ortaya atan CHP'liler, yerel gazetelerin günlerdir manşetlerine bu konuyu taşıdığını ifade etti. Bir süredir ortalıkta görünmeyen Başkan Savaş'ı, "Neredesin Başkan?", "CHP'de tek adamlkı Savaş"ı diye manşetlerine taşıyan yerel gazetelerin çok ilginç iddiaları gündeme getirdiği bildirildi. Yerel gazeteler, Başkan Savaş'ın ortalık sakinleşinceye kadar da görünmeyeceği iddiasında bulundular.

PARTİYE BÜYÜK ZARAR VERİR
'Hatay'daki hassasiyetler göz önüne alınmadan oluşturulan listeler başarı getirmez' diyen CHP'liler yönetimin aday seçimlerine tepkilerini ortaya koydu. Vatandaşlar "Kirli siyasi hesaplarla yapılan bu yanlış seçimlerin sonucunun ağır olacağını düşünüyoruz" diyor. Özellikle parti tabanında çok güçlü olan Refik Eryılmaz, Hasan Akgöl gibi isimlerin liste dışında tutulmasının partiye büyük zarar vereceğini öne süren partililer, "Bu tavır partimizi Hatay'da bitirir" diye dert yandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hatay CHP kaynıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN