Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mahsuni memleketinde anıldı

Türk halk müziğine bağlaması, söz ve besteleriyle nefes veren Aşık Mahsuni Şerif, memleketi Afşin'de anıldı

Giriş Tarihi: 18.4.2015
Mahsuni memleketinde anıldı
Afşinli halk ozanı Aşık Mahsuni Şerif, Afşin Kaymakamlığının "Proje Kenti Afşin" çalışması kapsamında, Fen Lisesi tarafından Hükümet Konağı Konferans Salonu'nda düzenlenen "Aşık Mahsuni Şerif'i Tanıma ve Anma" etkinliğiyle yad edildi. Afşin Fen Lisesi Müdürü Remzi Yayıcı, burada yaptığı konuşmada, Anadolu'nun bu güzide bölgesinin şair, yazar ve ozan yetiştirmedeki verimliliğini dile getirmek istediğini belirtti.

TANIMADAN EKSİK KALIR

Yayıcı, Afşin'i bilmeden Aşık Mahsuni Şerif'i tanımanın, Mahsuni Şerif'i bilmeden de Afşin'i tanımanın hayli eksik olacağını kaydetti. Yayıcı, "Türk romancılığının büyük ismi Orhan Kemal için Çukurova ne ise kıymetli edebiyatçı, akademisyen Ahmet Hamdi Tanpınar için 'Beş Şehir' isimli eserinde Bursa, İstanbul, Ankara, Erzurum ve Konya ne ise Afşin de Aşık Mahsuni Şerif için odur. Afşin'in sokakları, köyleri, dağları Mahsuni'nin türküleriyle paylaştığı bir hayatın parçalarıdır sanki. Öyle olmasaydı ozan 'Vay göresim geldi Berçenek seni' diye dertlenir miydi?" dedi.

YARIŞMA YAPILDI
Etkinlikte, ozanlık geleneğinde Aşık Mahsuni Şerif'in yeri hakkında yapılan bilgilendirmenin ardından Mahsuni'nin beğenilen türküleri seslendirildi. Aşık Mahsuni Şerif temalı ilkokul, ortaokul ve liseler arasında yapılan şiir, resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödül verildi. Programa, Afşin Kaymakamı Fatih Aksoy, Afşin Belediye Başkan Yardımcısı Nusret Karataş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Mahir Turan, kurum amirleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ile öğrenciler katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mahsuni memleketinde anıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN