Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Altın dibine ışık veriyor

Giriş Tarihi: 20.4.2015
Altın dibine ışık veriyor
Kahramanmaraş'ta kuyumculuk sektöründeki kalifiye eleman sıkıntısı, Sevim Şirikçi Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kuyumculuk Bölümü'yle gideriliyor. Okulda eğitim gören kız öğrenciler meslek sahibi oluyor. İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt "Öğrencilerimizin işin bilimsel altyapısını alıp vizyonlarıyla Türk kuyumculuk sektörüne sinerji katmasını istiyoruz" dedi.

22 AYARIN USTALARI

Sektörde İstanbul'dan sonra ikinci sırada yer alan Kahramanmaraş'ta, yaklaşık 500 kuyumcu atölyesinde 4 bin kişi istihdam ediliyor. Ağırlıklı olarak 22 ayar altın işlemeciliğinin yapıldığı kentte, ustaların el emeği ve göz nuruyla ortaya çıkan ürünler, Türkiye'nin birçok ilindeki kuyumcunun vitrinlerini süslüyor. Sevim Şirikçi Kız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kuyumculuk Bölümü öğrencisi kızlar, erkek egemen sektörde 'Biz de varız' diyerek kariyer planı yapıyor.

EKSİĞİ GİDERDİ

Okulun kuyumculuk öğretmeni Tuba Saydam sektörde tasarım yapacak kalifiye eleman konusunda açık bulunduğunu, sektördeki bu eksikliği gidermeyi amaçladıklarını dile getirdi. Bölüme olan ilginin her geçen gün arttığını vurgulayan Saydam, "Hammadde olarak gelen altınlar burada işlenerek satışa hazır hale getirilmektedir" dedi. Sırrıberk ARSLAN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altın dibine ışık veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN