Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Altan: Tarihimize sahip çıkmalıyız

Payas Belediye Başkanı Bekir Altan'ı kutlayan Prof. Dr. Metin Sözen, "Belediyenin öz kaynakları ile restorasyon yaparak diğer yönetimlere örnek olmuştur" dedi

Giriş Tarihi: 23.4.2015
Altan: Tarihimize sahip çıkmalıyız
Kentlerin özgün kimliğini ortaya çıkarmak ve tarihi dokularını yeniden keşfetmek için kurulan Tarihi Kentler Birliği'nin 'Hatay ve Çevresi Bölge Toplantısı'na katılan Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, Hatay'ın dünyadaki 23 medeniyetten 13'üne ev sahipliği yaptığını belirterek, "Payas başta olmak üzere Hatay genelinde tarihe olan ilgiyi gün yüzüne çıkarmanın keyfini yaşıyoruz. Payas Belediyesi olarak 13'üncü Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü'nü kazanmanın gururunu yaşıyoruz. Ancak bu ödülle yetinmiyoruz. Daha önemli çalışmalara imza atıyoruz" dedi.

CİN KULE VE KALE

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi'ni restore ederek tarihteki misyonuna yeniden kavuşturduklarını belirten Başkan Bekir Altan, "Bu miras belki de Hatay'daki envanterin bir tanesi. Bu mirası taşımak sadece Payas Belediyesi'nin görevi değil. Valiliğimizin, kamu kurumlarımızın, Büyükşehir Belediyesi'nin kısaca herkesin görevidir. Biz bu mücadeleye Payas'tan başladık. daha bitmedi. Ecdadın bize emanet ettiği Cin Kule ve Payas Kalesi gibi tarihi yapıları da insanlığa kazandırıp, hemşerilerimizin hizmetine açacağız" diye konuştu.

BELEDİYENİN ÖZ KAYNAĞI

Başkan Altan'ın Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi'nin restorasyonuyla Hatay'a kazandırmış olduğu 13. Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü katılımcıların yoğun alkışıyla kutlandı. Ödülün Hatay için bir örnek teşkil etmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Metin Sözen, "Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, bu ödülü alnının teriyle almıştır. Restorasyonu belediyenin öz kaynakları ile yaparak; diğer yerel yönetimlere örnek olmuştur. Bekir Bey'i buradan tebrik ediyorum" dedi. Başkan Altan da, ÇEKÜL Vakfı ve Tarihi Kentler Birliği'ne vermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkür etti.

VALİ TOPACA: HEPİMİZİN BORCU
Hatay'ın Türkiye'de medeniyet ve dinler tarihi açısından önemli bir kent olduğunu söyleyen Hatay Valisi Ercan Topaca, "Bu ilde bir kültür var ve bu kültür sadece bizim değil, belki de bütün dünyanın ortak medeniyetinin bir sonucudur. Bunu korumak, gelecek nesillere sağlam bir şekilde emanet etmek hepimizin borcudur. Bu kentin en önemli ruhu hoşgörü, birbirini sevme, birbirine katlanma, birbirinin ayıbını kapatmadır. Habib-i Neccar Camii, Beyazıt-i Bestami Türbesi, Saint Pierre Kilisesi, Titus Tüneli, Asi Nehri ve Amik Ovası'nın ilimizde olması önemli kimlik unsuru ve değerlerdir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altan: Tarihimize sahip çıkmalıyız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN