Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İfadeler için mobil polis

Adana Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polisler, mağdur, tanık ve müştekinin ifadesini olay yerinde alabilmek için gönderilen mobil kiti kullanmaya başladı

İfadeler için mobil polis
Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 68 ilde başlattığı 'Hizmetin Yerinde İfa Edilmesi Projesi'ni Adana Emniyet Müdürlüğü personeli kullanmaya başladı. Mağdur, tanık ve müştekinin ifadesini karakol yerine olay yerinde almak için hizmet içi eğitim alan Adana polisi bundan sonra başta hasta, yaşlı ve engelli vatandaşlar olmak üzere herhangi adli olayda mağdur olan kişilere, nerede ifade vereceklerini soracak ve vatandaşın talebi doğrultusunda işyeri veya evde ifade alacak. Tablet ve yazıcıdan oluşan kit sayesinde ifadeler, internet üzerinden anında POLNET'e yüklenecek.

DENEME ÇALIŞMASI

Mobil ifade alma kitinin ilk uygulaması Adana Emniyeti'nde gerçekleşti. Gönderilen kit önce polise hizmet içi eğitim kapsamında anlatıldı. Uzmanlar tarafından polislere kitleri nasıl kullanacağı, nasıl ifade alacağı POLNET'e nasıl yükleyeceği tek tek anlatıldı. Bu kapsamda polisler deneme yaptı. Polis memurları eğitimde sanki bir olay olmuş gibi olay yerinde mağdur, tanık ve müşteki ifadesi aldı.

HİZMET AYAĞA GİDİYOR
Yapılan hizmet içi eğitimden sonra Adana'da büyük polis merkezlerine 2, küçük polis merkezlerine 1 kit verildi. Proje ile, suçtan mağdur olan vatandaşların bilgisine veya ifadesine başvurulmak üzere polis merkezlerine çağrılarak tekrar mağdur olmalarının önlendiği, proje ile halkın ayağına hizmet götürülerek polise olan güvenin artmasının sağlandığı, özellikle yaşlı, engelli, yatalak kişilerin düşünülerek hareket edildiği vurgulandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İfadeler için mobil polis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN