Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anavarza Antik Kenti halkın ziyaretine açıldı

Giriş Tarihi: 27.4.2015
Anavarza Antik Kenti halkın ziyaretine açıldı

Adana'nın Kozan ilçesindeki Anavarza Antik Kenti kazı alanı Turizm Haftası kapsamında halka açıldı

Çukurova Üniversitesi'nin bilimsel danışmanlığında yürütülen Anavarza Antik Kenti kazısı, 39'uncu Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde halka açıldı. Kazılarla açığa çıkan ve Kozan ilçesi sınırları içindeki antik kenti gezen ziyaretçiler, Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Gülşen'den tarihi kalıntılarla ilgili bilgi aldı.

TARİHİN İZİNİ SÜRDÜLER

Geziye Adana Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Adana Arkeoloji Müzesi yetkililerinin yanı sıra öğrenci ve velilerinden oluşan 5 otobüslük bir konvoy katıldı. Yrd. Doç. Dr. Fatih Gülşen, kazı alanında tarihin ilk çift şeritli sütunlu caddesini, kentin anıtsal giriş kapısını, Anadolu'da sadece 3 tane örneği bulunan amfitiyatroyu, Hz. İsa'nın 12 havarisine adanmış Anadolu'daki en erken ve anıtsal kilise yapılarını, kubbeli hamamları ve Olimpiyatların düzenlendiği stadium yapısını gezdirdi.

ZAMANDA YOLCULUK
Katılımcılar tüm Ceyhan Ovası'ndan görülebilen yukarı kaledeki 20 burçlu ve bin 500 metre uzunluktaki muhteşem surları ve yamaç üzerindeki kaya mezarlarını gezme fırsatı buldu. Kazı çalışmaları hakkında da bilgilendirilen grup açığa çıkartılan antik kentin içinde adeta zamanda yolculuk yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anavarza Antik Kenti halkın ziyaretine açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN