Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kozalaktan sanat eserine

Giriş Tarihi: 28.4.2015
Kozalaktan sanat eserine
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesindeki Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda kalan 18 hükümlü, aldıkları eğitimle çam kozalaklarına hayat verdi. Resim ve heykel atölyesinde, usta öğreticiler heykel modelcisi Engin Sarıoğlan ile resim öğretmeni Doğan Deniz Çalışkan'dan 3 ay eğitim alan hükümlülerin kozalaktan yaptığı kuş figürleri 29 Nisan'dan itibaren Adana Adliyesi'nde sergilenecek.

KANATLI KOZALAK

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan'ın gördüğü bir tablodan esinlenerek verdiği öneri üzerine, usta öğreticiler 18 hükümlü ile birlikte 3 ay süren bir eğitim çalışması yaptı. Kürkçüler Cezaevi kampusu ve Toros Dağları'ndaki çam ağaçlarından toplanan kozalaklar, mahkumların ellerinde biçimlenerek birer sanat eserine dönüştü. Gövdesi kozalaktan, ayakları metalden, başı da özel hazırlanan hamurdan yapılan figürlere 'Kanatlı Kozalak' adı verildi.

SERGİ AÇILACAK
Hükümlüler ayrıca, heykel ve resim sanatı üzerine aldıkları kursla Taş Köprü'den Yılan Kale'ye, Merkez Camisi'nden Büyük Saat'e, Adana'nın birçok simgesinin rölyefini ve resimlerini de yaptı. Hükümlülerin eserlerinin 29 Nisan'da Adana Adliyesi'nde sergileneceğini açıklayan Cumhuriyet Başsavcısı Yeldan, "Hükümlülerimizin, hediyelik eşya tasarımı ve üretimiyle ilgili meslek edinmelerini, kendileriyle barışık olmalarını umuyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kozalaktan sanat eserine
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN