Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ruhsatı olmayan ekmek üretemez

Ruhsatsız ekmek üreten Kardeşler Unlu Mamuller'in SABAH Güney'de yayınlanmasını istediği tekzip talebi Adana 4'üncü Sulh Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi

Giriş Tarihi: 2.5.2015
Ruhsatı olmayan ekmek üretemez
Adana Fırıncılar Odası'nın kent genelinde yaptığı incelemede ruhsatı olmadığı halde ekmek ürettiği tespit edilen Toros Mahallesi Ahmet Sapmaz Bulvarı'ndaki Kardeşler Unlu Mamuller işletmesinin haberimizin ardından ekmek üretiminden vazgeçtiği anlaşıldı. 2 Şubat 2015 tarihinde SABAH Güney'de çıkan "Adana Korsan Fırın Cenneti" başlıklı habere tekzip isteyen işletmenin bu talebi, Adana 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından kabul edildi. Gazetemiz tarafından belgelere dayanılarak yapılan itiraz ise 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından reddedildi.

BELEDİYELERE DUYURDU

Kent merkezinde faaliyet gösteren bazı unlu mamul ve pişirim fırınlarının ruhsatsız olarak ekmek ürettiği yolunda gelen ihbarlar üzerine harekete geçen Adana Fırıncılar Odası yaptığı denetimlerde Çalışma ruhsatı olan 360 fırın belirlerken, 69'u Yüreğir'de, 44'ü Seyhan'da, 3'ü Çukurova'da ve biri de Sarıçam'a olmak üzere toplam 117 fırının ruhsatsız olarak ekmek ürettiğini, unlu mamul ve pişirim ruhsatıyla ekmek üretenlerle birlikte bu sayının 195'e çıktığını tespit etti. Fırıncılar Odası, 10 Mart 2015 tarihinde bu tespitlerini ilçe belediyelerine duyurarak işlem yapılmasını istedi.

FOTOĞRAFI YAYINLANDI

Odanın yaptığı bu çalışma, 2 Şubat 2015 tarihli SABAH Güney'de "Adana Korsan Fırın Cenneti" başlığıyla manşetten duyuruldu. Söz konusu haberde Toros Mahallesi Ahmet Sapmaz Bulvarı üzerinde faaliyet gösteren Kardeşler Unlu Mamuller'e ait işyerinin fotoğrafı yayınlandı. Çünkü işletmede ruhsatı olmadığı halde pide ekmek üretiminin yapıldığı oda tarafından tespit edilmişti. Haberin yayınlanmasından sonra firma tekzip talebinde bulundu. Adana 4'üncü Sulh Ceza Mahkemesi de bu talebi haklı bularak tekzibin yayınlanmasına karar verdi.

ODA DENETİMİ ÖNEMLİ

Ancak yetkililer, Adana Fırıncılar Odası'nın yaptığı tespitlerin mahkemece göz ardı edilmesinin tartışma yaratacağını belirtti. Ruhsatı olmadan ekmek üreten firmalara karşı denetimin Fırıncılar Odası tarafından yapıldığını belirten yetkililer, "Belediyeler odanın görüş ve tespitleri doğrultusunda işlem yapar. Gazete haberi odanın tespitleri doğrultusunda yapılmış. Ayrıca söz konusu firma haberden sonra işyerinin camına 'Mavi Bulvar'da pide ekmek satışımız devam etmektedir' şeklide bir yazı asmıştır. Daha önce orada pide ekmek satışının yapıldığı bilinmektedir" diye konuştu.

TEKZİP

Kardeşler Taahhüt Pazarlama İthalat İhracat Sanayi Tic. Ltdi. Şti.'nin istediği tekzip talebi şöyle ; Sabah Gazetesi Güney ekinin 02/02/2015 tarihli sayısında "Halk sağlığı ciddi tehlike altında olduğu iddia edildi" ve "Adana Korsan Fırın Cenneti" başlıklarıyla yer verilen haberde müvekkil Kardeşler Taahhüt Pazarlama İthalat İhracat Sanayi Tic. Ltd. Şti.'ne ait işyerinin görüntüsü hukuka ve basın özgürlüğüne aykırı olarak izinsiz şekilde kullanılmıştır. Söz konusu haberin veriliş biçiminde müvekkile ticaret unvanını teşhir eden iş yeri görüntüsü kullanılarak sanki müvekkil şirket Adana'da halk sağlığını tehdit eden korsan fırınlardan biriymiş gibi kamuoyunda olumsuz algı ve izlenim oluşacak şekilde müvekkil yönünden rencide edici nitelikte, ticari şeref ve haysiyete yönelik haksız ve ağır bir saldırıyla gerçeğe aykırı yayım yapılmıştır. Müvekkil Kardeşler Unlu Mamulleri Adana Ticaret Odası ve Adana Ticaret Siciline, Çukurova Kaymakamlığı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne kayıtlı bir işletme olup Çukurova Belediyesi tarafından verilmiş İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı ile faaliyetini sürdüren, güvenilir bir firmadır. Müvekkil şirkete ait işyeri yıllardır yasal şartlara uygun olarak, kayıtlı ve ruhsatlı şekilde Adana'da faaliyetini sürdürerek tüketiciler tarafından güvenilir bir firmadır. Müvekkilimizin mağduriyetinin giderilmesi ve doğruların bilinmesi adına kamuoyuna saygıyla duyurulur. Kardeşler Taahhüt Pazarlama İthalat İhracat Sanayi Tic. Ltd. Şti Vekili Av. Ayhan Gül
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ruhsatı olmayan ekmek üretemez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN