Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Serbest bölgenin tarife beklentisi

Adana Sanayi Odası (ADASO) yöneticileriyle buluşan Yumurtalık Serbest Bölgesi yatırımcıları, 'rekabetçi enerji tarifesi' başta olmak üzere yetkililerden beklentilerini dile getirdi

Giriş Tarihi: 5.5.2015
Serbest bölgenin tarife beklentisi
Adana Sanayi Odası (ADASO) Meclis Başkanlık Divanı ve Yönetim Kurulu üyeleri, Yumurtalık Serbest Bölgesi'ni ziyaret ederek, bölgedeki sanayici ve yatırımcılarla bir araya geldi. Sorunların ve çözüm önerilerinin gündeme geldiği buluşmada, serbest bölge yatırımcıları, rekabetçi enerji tarifesi, nakliye ve hizmet ihracında KDV istisnası, doğalgaz ve demiryolu ulaşımının sağlanması talebinde bulundu.

KATKI SAĞLANACAK

Toplantının açılışında konuşan ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, üretim ve yatırım avantajı nedeniyle serbest bölgeleri önemsediklerini belirterek, sanayici ve yatırımcıların sıkıntılarını yerinde dinlemek, çözümü konusunda yardımcı olmak ve girişimlerde bulunmak amacıyla bölgeyi ziyaret ettiklerini söyledi. ADASO Meclis Başkanı Hüseyin Nuri Çomu da serbest bölgelerle ilgili mevzuat düzenlemelerinin gündeme geldiğini, daha aktif ve verimli olunması için ADASO olarak her türlü katkının sağlanacağını vurguladı.

BİRİNCİ TARİFE

Toros Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (TAYSEB) Genel Müdürü Cüneyt Çalık ise halen 22 firmanın faaliyet gösterdiği ve bin 877 kişinin istihdam edildiği bölgede, yapişlet- devret modeliyle 275 milyon dolarlık yatırım yapıldığını, ticaret hacminin 51 milyon dolara ulaştığını bildirdi. Yumurtalık Serbest Bölgesi'nde potansiyelin ancak yüzde 20'sinin değerlendirilebildiğini belirten firma yetkilileri de enerjide OSB'lerdeki gibi birinci tarifenin uygulanması gerektiği, doğalgaz ve demiryolu ulaşımının bölgeye ulaştırılması ve KDV istisnalarının getirilmesi talebinde bulundu.

KATILIM GENİŞ OLDU
Toplantıya, Serbest Bölge Müdürü Ahmet Kar, Ceyhan Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Ali Toptaş ve Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Can, Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Fırat Karalı ve Erdoğan Şire, Meclis Başkan Yardımcısı İsrafil Uçurum, Sayman Üye İmam Gazali Hıradağı, Yönetim Kurulu üyeleri Ahmet Özkök, Salih Sütcü, Ahmet Güldiker, Süleyman Baş ve Genel Sekreter Bora Kocaman ile bölgedeki sanayici ve yatırımcılar katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Serbest bölgenin tarife beklentisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN