Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Korykos ve Kilikya yaşam alanlarına döndü

Giriş Tarihi: 9.5.2015
Korykos ve Kilikya yaşam alanlarına döndü
Mersin'de yaralı olarak karaya vuran ve Korykos ve Kilikya ismi verilen 2 deniz kaplumbağası Mersin Üniversitesi (MEÜ) Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi'nde tedavi edildi. Kaplumbağalar, İstanbul Sea Life Akvaryum Deniz Kaplumbağası Rehabilitasyon Merkezi'nde rehabilitasyon süreçlerinin tamamlanmasının ardından Mersin'de denize bırakıldı.

MERSİN ÜREME ALANLARI

Davultepe 100. Yıl Kumsalı Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi'nde kaplumbağaların denize bırakılması nedeniyle düzenlenen törende konuşan Mersin Valisi Özdemir Çakacak, deniz kaplumbağalarının insanlığın en önemli miraslarından olduğunun altını çizdi. Bu mirası koruma adına Mersin'deki merkezde yapılan çalışmaların önemine vurgu yapan Çakacak, dünya genelinde deniz kaplumbağalarının 22 üreme alanı bulunduğunu ve bu alanların 5'inin Mersin'de olduğunu vurguladı.

ÖLMEK ÜZEREYDİLER
Korykos ve Kilikya isimli deniz kaplumbağalarının 2012'de yumurtlama döneminde Mersin'de ölmek üzereyken bulunduğunu anlatan Sea Life Genel Müdürü Gülnur İnkaya ise "Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalan olan yeşil kaplumbağa Kilikya ile kafasından yaralı bir şekilde bulunan caretta caretta Korykos, Davultepe Rehabilitasyon Merkezi ve MEÜ Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi'nde ön tedavileri yapıldıktan sonra nekahet ve rehabilitasyon süreçleri tamamlanmak üzere Sea Life'a getirildi ve tedavisi tamamlandı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Korykos ve Kilikya yaşam alanlarına döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN