Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Süneyle mücadele ilaç olmadan da yapılabiliyor

Giriş Tarihi: 12.5.2015
Süneyle mücadele ilaç olmadan da yapılabiliyor
Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'ne (TAGEM) bağlı Adana Biyolojik Mücadele Araştırma İstasyonu Müdürlüğü uzmanlarından Vahdettin Akmeşe, Çukurova Bölgesi'nde Adana Ticaret Borsası ile ortak yürüttükleri "Süne'ye karşı faydalı böcek salımı" projesi kapsamında bölgede zararlının hiç ilaç kullanmadan yüzde 95 oranında kontrol edildiğini söyledi.

KALİTEYİ DÜŞÜRÜYOR

Kurum Müdürü Dr. Naim Öztürk, Süne'nin buğdayın ana zararlısı olduğunu, mücadele yapılmadığında ürünün kalite ve kantitesinde büyük kayıp oluşturduğunu belirtti. Öztürk, son yıllarda toplumda oluşan çevre ve insan sağlığı bilincine bağlı olarak biyolojik mücadele çalışmalarının büyük önem kazandığını ve faydalı böcek salımı projesinin bunun bir sonucu olduğunu ifade ederek, desteklerinden dolayı Adana Ticaret Borsası yönetimine teşekkür etti.

İLAÇSIZ KONTROL
Uzman Vahdettin Akmeşe ise Süne'ye karşı biyolojik mücadelede kullanılan faydalı böceklerin aslında çok küçük arıcıklar olduğunu, bu arıcıkların Süne yumurtalarını yüzde 95 oranında parazitleyerek yok ettiğini belirtti. Akmeşe, " 2015 yılında 6-8 Nisan tarihlerinde Çukurova bölgesinde Süne zararının görüldüğü farklı buğday alanlarına yaklaşık 450 bin adet faydalı arıcık salınarak, hiç ilaç kullanılmadan zararlı kontrol edildi" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Süneyle mücadele ilaç olmadan da yapılabiliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN