Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küresel tecrübesini Gaziantep'e sunacak

Bir dönem aradan sonra yeniden Gaziantep'ten aday gösterilen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Küresel tecrübemi Gaziantep'in hizmetine sunacağım" dedi

Giriş Tarihi: 14.5.2015
Küresel tecrübesini Gaziantep'e sunacak
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uluslararası alanda edindiği tecrübeleri Gaziantep'in hizmetine sunacağını söyledi. Bakan Şimşek, bir dönem aradan sonra yeniden milletvekili adayı olduğu Gaziantep'te seçim çalışmalarına başladı. Gaziantep Sanayi Odası (GSO) meclis toplantısında konuşan Şimşek, Gaziantepli sanayiciye yardımcı olarak, rekabet gücünü artıracaklarını kaydetti.

25 KM'LİK METRO HATTI

GSO'yu ziyaretinde Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu ve Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu tarafından karşılanan Şimşek, Gaziantep'e 25 kilometrelik metro hattı yapılacağını söyledi. Bakan Şimşek, "Demir yolu hattını metro hattına dönüştürüp yüksek hızlı metro tren setini alacağız ve daha sonra bir istasyon yapacağız. 25 kilometrelik metro hattında 17 istasyonumuz olacak" dedi.

AVRASYA'NIN SANAYİ ÜSSÜ

Gaziantepli sanayicinin rekabet gücünü artırmak için küresel tecrübelerini Gazianteplilere sunduğunu belirten Şimşek, "Sanayicilere yardımcı olmak istiyorum. Bu küresel tecrübeyi ben Gaziantep'in emrine sunuyorum. Amanos Dağları'nı deleceğimiz tünel projesi ile rekabeti artıracağız. Gaziantep'i Avrasya bölgesinin en büyük sanayi üssü haline getireceğiz. Hizmet sektöründe de örnek şehirler arasında olmasını istiyorum" diye konuştu.

EĞİTİME BÜYÜK PAY

Gaziantep'in Karataş bölgesine bin 875 yatak kapasiteli şehir hastanesi yapacaklarını kaydeden Şimşek şunları söyledi: Tamamlandığında dünyanın en büyük hastanelerinden biri olacak. Gaziantep'e 79 yılda 57 bin 516 derslik yapıldı. Eğitime 1,7 milyar lira yatırım yaptık. Derslik sayısını 13 bin 182'ye çıkarmışız. Elimizde hazinenin 2 önemli yeri vardı. Özelleştirmeye verdik ve buradan gelen her kuruşu Gaziantep'in eğitimine harcayacağız. Üniversite sayımız 1'den 4'e, öğrenci sayımız 9 binden 56 bine çıktı.

KONUT SEFERBERLİĞİ

Gaziantep'te ucuz konut için seferberlik başlatıldığı dile getiren Mehmet Şimşek, "Beş milyon metrekarelik hazine arazisini TOKİ'ye devrettik. TOKİ ve Büyükşehir beraber burada 50 bin konut yapabilir, bu da 200 bin nüfus demektir. Ucuz konut olursa daha çok işçi gelir. Bu şehirde iş olursa, konut olursa daha gelişmiş bir Gaziantep olur. Ben üstüme düşen görevi yaptım, şimdi Büyükşehir Belediyesi, TOKİ ile birlikte bunu başaracaktır" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küresel tecrübesini Gaziantep'e sunacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN