Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Kimseye paranızı, altınınızı vermeyin"

Adana'da son günlerde artan dolandırıcılık olaylarının önüne geçmek isteyen polis, vatandaşları broşürlerle uyarıyor

Kimseye paranızı, altınınızı vermeyin
Adana'da son zamanlarda kendilerini polis ve savcı olarak tanıtan kişilere paralarıyla değerleri eşyalarını kaptıran vatandaşları uyaran polis, kentin değişik noktalarına broşürler asarak halkın bilinçlenmesini sağlıyor. Hazırlanan büyük boy broşürler vatandaşın daha çok para yatırıp çektiği PTT şubeleriyle ATM'lere asıldı. Adeta dolandırıcılara karşı savaş açan polis, bastırılan 150 bin el ilanlarını da vatandaşlara dağıtarak dolandırıcılara karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

ASANSÖRLERE DAHİ ASILDI

Adana Emniyet Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ile Toplum Destekli Büro Amirliği'nin ekipleri hazırladıkları ve üzerinde, "Telefon dolandırıcılarına dikkat! Sizi telefola arayarak kendisini polis, asker, savcı ve hakim olarak tanıtıp sizden para veya değerli eşyalarınızı isteyenlere inanmayın. Kamu görevlisi sizden hiçbir şekilde para ve değerli eşya isteyemez" yazılı binlerce broşürleri kentin önemli noktalarına astı.

1 MİLYON LİRA DOLANDIRILDI

Bu çalışmanın olumlu olduğunu söyleyen vatandaşlar, "Bu kadar uyarılmamıza rağmen maalesef dolandırıcıların tuzağına düşenler var. İnşallah bu çalışma dolandırıcılara büyük darbe indirir, kimse parasını eşyalarını kaptırmaz" diyerek emniyete teşekkür etti. Adana'da son bir ay içinde kendisini polis olarak tanıtan dolandırıcıların vatandaşın yaklaşık 1 milyon lirasını dolandırdığı öğrenildi.

MİLYARI BALKONDAN ATTI

Adana'da geçtiğimiz ay 67 yaşındaki Nigar Kahraman, ev telefonundan arayan ve kendini polis diye tanıtan kişinin, "Hesabınızdaki paralar çekiliyor, şimdi evinize gelip paralarınızı alacaklar. Evde para varsa poşete koy aşağıda bekleyen arkadaşımıza at. Parayı sana geri vereceğiz" demesi üzerine dolandırıcılarının söylediklerini yapan yaşlı kadın, evde bulunan 6 bin lirayı poşete koyup 5'inci kattan aşağıya attı. Parayı alan dolandırıcı kadın kayıplara karıştı.

220 BİN LİRAYI KASADAN ALDILAR

Bir hafta önce kimliği belirlenemeyen dolandırıcı "Ben polisim, kuyumcuda soygun oldu. Altınları kasaya saklamışlar" diyerek 92 yaşındaki Mustafa Ağrıdil'e evinde bulunan kasayı açtırarak altın ile birlikte parayı alıp kaçtı. Sahte polis 200 bin lira ile birlikte 20 bin lira değerinde altınları aldıktan sonra kaçarak izini kaybettirdi.

GERÇEK POLİSE İNANMADI

Gazipaşa Bulvarı'nda eczane sahibi bir kadın, telefonla kendisini polis olarak tanıtan dolandırıcının hesabına 45 bin lira para yatırdığı sırada yanına gelen güven timlerinde görevli polis memurlarının "Parayı yatırma biz gerçek polisiz" demesine rağmen dolandırıcıya parasını kaptırdı. Dolandırıldığını anlayan eczacı kadın bu kez polislere "Siz polise benzemiyor dunuz?" diyerek kendisini uyaranlara bağırmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Kimseye paranızı, altınınızı vermeyin"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN