Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adliyede hukuk ayaklar altında

Mersin'de bir soruşturma kapsamında özel hayatı ile ilgili kayıt altına alınan bilgilerin imha edilmediğini ortaya çıkaran avukat M.A. hukuk mücadelesi başlattı

Giriş Tarihi: 18.5.2015
Adliyede hukuk ayaklar altında
Mersin Adliyesi'nde Paralel Yapı tarafından yasadışı olarak dinlenen bir avukatın soruşturma ile ilgisi olmayan ve özel hayatına ilişkin tüm dinleme kayıtlarının imha edilmesi gerekirken, bu kayıtların imha tutanağı düzenlenmesine rağmen ortadan kaldırılmadığı ve tümünün CD olarak soruşturma dosyasına konulduğu ortaya çıktı. Soruşturmayı yürüten savcının yasa karşısında suç işlediğini öne sürülürken, avukat M.A.'nın, savcı hakkında HSYK'ya başvuracağı öğrenildi.

MESLEKTEN İHRAÇ OLDU

Mersin'de avukat M.A ve ailesinin özel hayatı, 2012-2014 yılları arasında yıl boyunca sırf hükümete yakın olmalarından dolayı, Paralel Yapı mensubu emniyet görevlileri tarafından usul ve yasaya aykırı bir şekilde dinlenerek 2 yıl boyunca gözlem altına alındı. Zamanla emniyet içindeki bu yapının deşifre olması ve yaptığı birçok hukuksuzluk ortaya çıkınca polislerin bir kısmı görevden alındı, bir kısmı ise meslekten ihraç oldu. Soruşturma sürecinde dinleme taleplerinde imzası bulunan savcının, MİT TIR'larını durdurmaktan ve Paralel Yapı ile bağı nedeniyle tutuklanan savcı Özcan Şişman olması da dikkati çekti.

ÖZEL GÖRÜŞMELER
Duyanları şaşkına çeviren olay 2012-2014 yılları arasında yaşandı. Mersin Emniyeti bünyesinde görev yapan Paralel Yapı mensubu polisler tarafından, binlerce işçi çalıştıran, ülke ekonomisine büyük katma değer katan ve AK Parti hükümetine yakınlığı ile bilinen A. ailesi ile avukatı ve yeğenleri avukat M.A.'nın yaptığı tüm konuşmalar dinlenmiş, yazışmaları kaydedilmiş ve gittikleri yerlerde takibe alınmış, avukatın eşi ve ailesi ile yaptığı özel görüşmeler dahi kayıt altına alınmıştı.

DEDİKODULAR ÇOĞALDI

Soruşturma kapsamında elde edilen tüm dinleme ve izleme kayıtları arasından özel hayatla alakalı tüm konuşma, bilgi ve belgelerin ayıklandığı ve bunların yasal zorunluluk gereği imha edildiği bir tutanağa bağlanarak soruşturma savcısına imzalatıldı. Ancak bir süre sonra avukatın özel yaşamı ile ilgili dedikodular adliyede ayyuka çıkmaya başladı.

HSYK'YA SUÇ DUYURUSU

Avukat M.A., dosyada ekli CD'de yaptığı incelemede özel nitelikteki tüm konuşma ve yazışmaların halen CD'de kayıtlı olduğunu ve hiçbir zaman imha edilmediğini ve bu CD'lerin sözde denetlenerek imha edilmek suretiyle adli emanete alındığını tespit etti. Avukat M.A., söz konusu CD'lerin bu şekliyle dosyaya alınmış olmasını ve delil olarak muhafaza edilmesini, Paralel Yapı anlayışının hala devam ettirilmek istenmesine bağladı ve savcı hakkında HSYK'ya suç duyuru yapacağını bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adliyede hukuk ayaklar altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN