Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kahramanmaraş altın gibi şehirdir'

Giriş Tarihi: 19.5.2015
'Kahramanmaraş altın gibi şehirdir'

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, "Kahramanmaraş'ta altın sektörünü büyütüp destekleyerek, ülkemizin dünya sıralamasındaki yerini geliştireceğiz" dedi

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, kentin günden güne gelişen ve büyüyen bir şehir olduğuna işaret ederek, "Bu kapsamda Kahramanmaraş'a baktığımızda yaklaşık yıllık 1 milyar dolar ihracatımız var. Ayrıca birçok kentimizdeki ihracatçıların hammadde ve yarı mamulleri Kahramanmaraş'tan karşılanmaktadır. Altın da kentimizin elini güçlendirecek en önemli materyallerden biridir" dedi.

PATENTİNİ ALDI

11. Ortadoğu Altın ve Mücevher Fuarı dolayısıyla SABAH Güney'e konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, "Kahramanmaraş sahip olduğu birçok değeriyle birlikte 'altın şehir' olarak da anılmaktadır. Altında marka şehir olma yolunda Büyükşehir Belediyesi olarak önemli bir çalışma gerçekleştirerek sadece şehrimize has bir işlemecilikle yapılan 'Maraş burma bileziğini' Türk Patent Enstitüsü'nde tescil ettirerek patentini aldık" diye konuştu.

SEKTÖR GELİŞECEK

Kahramanmaraş'ın, Türkiye altın sektöründe İstanbul'un ardından ikinci sırada yer aldığını dile getiren Erkoç şunları söyledi: Ülkemiz bu alanda da gerçekten iyi bir yol almış ve ilk 5 ülke arasına girmiştir. Biz bu sıralamada ülkemizin yerini yeterli görmüyor ve sektörde ülkemizin daha ileri bir düzeye gelmesini arzuluyoruz. Bu doğrultuda Kahramanmaraş'taki altın sektörünü geliştirmemiz ve desteklememiz gerektiğinin bilincinde ve gayreti içerisindeyiz. Başkan Erkoç, kentin mutfak araç-gereçlerinde, kâğıtta, bakırda, alüminyum gibi madenleri işlemede de ciddi bir potansiyele sahip olduğunu vurguladı. Erkoç, "Aynı zamanda dikkate değer miktarda iplik, denim ve kumaş üretim kapasitemiz var. Giyim ve gıda sektörünün yanı sıra altın sektöründe de ciddi bir gücü olan şehrimizin, bu sektörde yıllık 50-60 ton üretim kapasitesi bulunmaktadır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kahramanmaraş altın gibi şehirdir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN