Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sansür talebine mahkemeden ret

Giriş Tarihi: 20.5.2015
Sansür talebine mahkemeden ret

Mersin'deki ihale yolsuzluğu soruşturmasında örgüt lideri olarak aranan ve yurt dışına kaçtığı belirlenen eski başkan CHP'li Macit Özcan'ın SABAH Güney'i susturma girişimi başarısız oldu

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde 2011-2014 yılları arasında yapılan yolsuzluklarda suç örgütü lideri olduğu gerekçesiyle hakkında tutuklama kararı bulunan CHP'li eski başkan Macit Özcan ve arkadaşları hakkında yaptığımız yayınlarla ilgili istenen ihtiyati tedbir talebi reddedildi. SABAH Güney, Mersin'deki rüşvet ve yolsuzluk iddialarının üzerine gitmiş ve konunun detaylarını kamuoyuyla paylaşmıştı. Mersin 5. Asliye Ceza Mahkemesi, haberlerin basın özgürlüğü çerçevesinde olduğuna vurgu yaparak talebi reddetti.

"BASIN ÖZGÜRDÜR"
Suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla hakkında tutuklama kararı bulunan ve bir aydan beri kaçak olan Macit Özcan, mahkemeye gelip ifadesini vermek yerine yayınlarımızı durdurma peşine düştü. Ancak Türk adaletinin kararı yüzüne bir tokat gibi indi. Mersin 5. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 18 Mayıs 2015 tarihinde görülen davada, Macit Özcan'ın avukatının, 'hukuka aykırılık' ve 'iftira' savunmasına karşılık, tedbir talebini reddeden mahkeme, SABAH Güney'in haberlerinin basın özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini belirledi.

TÜRKİYE ÖĞRENDİ
Firari sanık Macit Özcan ve adamlarının susturmak istediği SABAH Güney, Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde dönen yolsuzluk ve rüşvet çarkının detaylarına ulaşmış, 2011-2014 yılları arasında yapılan ihalelerin, rüşvet verilmeden imzalanmadığını ortaya koymuştu. Başta Mersin olmak üzere Türk kamuoyu, bir imza için milyonlarla ifade edilen rakamlarda rüşvet alındığını, Sayıştay denetçilerinin nasıl susturulduğunu, ihalelerin adrese teslim yapıldığını SABAH Güney aracılığıyla öğrendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sansür talebine mahkemeden ret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN