Cumhurbaşkanımız halkla buluşacak

Giriş Tarihi: 21.5.2015
Cumhurbaşkanımız halkla buluşacak

Adana Valisi Mustafa Büyük, "Cumhurbaşkanımız 29 Mayıs 2015 tarihinde, engellere rağmen kentimizi şereflendirecek. Kendisini en iyi şekilde ağırlayacağız" dedi

Seyhan 1. İlçe Seçim Kurulu'nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 Mayıs 2015 Cuma günü Adana'da halkla buluşmasına engel olmak için verdiği kararı talihsizlik olarak nitelendiren Adana Valisi Mustafa Büyük, "Bu konuda gerekli itirazımızı İl Seçim Kurulu Başkanlığı'na yaptık. Karar gerekçelerine bakıldığında hukukun hiçe sayıldığını görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın Adana'da halkla buluşmasına hiç kimse engel olamayacaktır. Kentimizi şereflendireceklerdir. Sayın Cumhurbaşkanımızı en iyi şekilde ağırlayacak ve uğurlayacağız" dedi.

SEÇİM KURULUNA YAZI

Adana Valiliği 15 Mayıs 2015 tarih ve 8698 sayılı yazı ile Seyhan 1. Seçim Kurulu Başkanlığı'na, "29 Mayıs 2015 Cuma günü ilimiz Seyhan ilçesi İstasyon Meydanı'nda (Uğur Mumcu Meydanı) seçim çalışmaları dışında Valiliğimizin bir faaliyeti (Sayın Cumhurbaşkanımızın halkla buluşması) bulunmaktadır. Bu nedenle Uğur Mumcu Meydanı'nın diğer siyasi parti faaliyetleri için tahsis yapılmaması talep olunur" şeklinde bir yazı gönderdi. Yazı Faruk Demir tarafından teslim alındı.

RET KARARI VERİLDİ

Bu talep yazısından üç gün sonra Adana Valilik makamına Seyhan 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanı hakim Mihriban Dalardıç Denizgöçer imzalı bir yazı gönderilerek, "İlgi sayılı yazınızla İstasyon Meydanı'nın (Uğur Mumcu Meydanı) 29 Mayıs 2015 Cuma günü diğer siyasi faaliyetler için tahsis yapılmamasına ilişkin talebiniz reddedilmiştir. Bu konuda kurulumuzca verilen 18 Mayıs 2015 tarih ve 2015/14 sayılı karar sureti yazımız ekinde sunulmuştur" denildi.

ÜÇ KİŞİ MUHALEFET ETTİ
İlçe Seçim Kurulu Başkanı hakim Mihriban Dalardıç Dengizgöçer, İlçe Seçim Kurulu Memur Üye Sinan Gündoğdu, Memur Üye Ekrem Ulu, AK Parti Üyesi Avukat Ali Tetik, CHP Üyesi İsa Ruhi İşoğlu, MHP Üyesi Betül Loğoğlu, SP Üyesi Mehmet Nur Gün tarafından yapılan toplantıda Ali Tetik, Ekrem Ulu ve Sinan Gündoğdu muhalefet şerhi koyarken, diğerleri İstasyon Meydanı'nın Cumhurbaşkanının halkla buluşmasına tahsis edilmesine ret oyu verdi.

KARAR TALİHSİZLİKTİR

Adana Valisi Mustafa Büyük, Vatan Partisi'nin 7 Mayıs 2015 tarihinde yaptığı Uğur Mumcu Meydanı'nda miting talebini gerekçe göstererek, alanın Cumhurbaşkanına tahsis edilmemesine karşı çıkan Seyhan 1. Seçim Kurulu Başkanlığı'nın bu kararını talihsizlik olarak niteleyerek, bu konuda İl Seçim Kurulu Başkanlığı'na itiraz dilekçesi verdiklerini söyledi. Vali Büyük ilçe seçim kurulunun verdiği kararı şöyle değerlendirdi:

KİMSE ENGELLEYEMEZ
Seyhan 1. Seçim Kurulu Başkanlığınca miting yapılacak alanlarının 22 Mayıs 2015 tarihine kadar belirleneceği, bu kararın tüm siyasi parti ve bağımsız adaylara bildirileceği, adayların 3 gün içinde (en geç 25 Mayıs 2015 Pazartesi) gününe kadar miting yapılacak alan ve tarihini yazılı olarak ilçe seçim kuruluna bildireceklerini ve ilçe seçim kurulunun da en geç 27 Mayıs 2015 tarihine kadar belirlenmesi gerektiği ifade ediliyor. Seçim Kurulu Vatan Partisi'nin yaptığı başvuru üzerine alanın 29 Mayıs 2015 günü saat 17.00'de bu partiye ayrıldığını belirterek valiliğimizin talebini reddediyor. Bu hukuka aykırı bir karar. Oysa Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Cumhurbaşkanlığının faaliyetlerini seçim dışı kabul etmişti. Ayrıca kamu hizmetlerinin önceliği vardır. Cumhurbaşkanımızın kentimizi şereflendirecek ve halkla buluşmasını kimse engelleyemeyecek. Kendisini en iyi şekilde ağırlayacağız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanımız halkla buluşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN