Büyük komutan için İskenderun'da müze

Giriş Tarihi: 28.5.2015
Büyük komutan için İskenderun'da müze
İskenderun Belediyesi tarafından kurulması planlanan "Büyük İskender Müzesi" hazırlık çalışmaları kapsamında bir çalıştay düzenlendi. Çalıştayda, bu müzenin dünyada Makedonyalı Büyük İskender'in adını taşıyan ilk müze olacağı belirtildi.

MALZEME SEÇİMİ
Çalıştaya, İngiltere'den Prof. Dr. Robin Lane Fox, Yunanistan'dan Aigai İskender Müzesi'nin Kurucu Müdürü Dr. Angeliki Kottaridi ve asistanı Giannis Vasileiou ve Mustafa Kemal Üniversitesi'nden Doç. Dr. Hatice Pamir, İskenderun Belediyesi'nden etüt proje müdürü Hanifi Yıldırım, proje ekibi ve Arkeolog Sergen Çirkin katıldı. Müze ekibi yaptığı incelemeler sonrasında müze binası olarak kullanılacak olan mevcut kaymakamlık binasını gezerek bina planı üzerinde müzeografi etütleri ile müzede sergilenecek doküman ve malzemenin seçimini yaptı.

ÇEKİM MERKEZİ
Büyük İskender Müzesi için çalışmalarını aralıksız sürdüren ekip daha sonra İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil'i ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi verdi. Başkan Seyfi Dingil, "Büyük İskender, dünyaya mal olmuş bir isim. İskenderun'u çekim merkezi haline getirmemiz lazım. Nasıl Antakya'nın St. Pierre'i varsa bizim de Büyük İskender Müzemiz olacak. Dünyada ilk defa Büyük İskender Müzesi kurulacak. Buraya dünyanın her yerinden insanlar gelecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük komutan için İskenderun'da müze
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN