Talihsiz Adana

Adana'da MHP'li ve CHP'li 12 belediye başkanının Cumhurbaşkanını karşılamaya gelmemesine tepkiler büyüdü. Siyasiler, başkanların davranışını "Adana'nın talihsizliği" olarak yorumladı

Giriş Tarihi: 31.5.2015
Talihsiz Adana
Adana'ya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı karşılamayan CHP'li ve MHP'li belediye başkanlarının bu tavrını sert bir dille eleştiren AK Parti İl Başkanı Fikret Yeni, "Meydanda her kesimden insan vardı. Halkın gösterdiği nezaketi, başkanlar göstermedi" dedi. AK Parti Milletvekili adayı Necdet Ünüvar, "Bir belediye başkanının, Cumhurbaşkanını karşılamaktan daha önemli ne işi olabilir?" derken, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, "Başkanların karşılamaya gelmemesi Adana için bir talihsizliktir" sözleriyle meslektaşlarına gönderme yaptı. MHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçiş güzergahına, Atatürk'ün "Geldikleri gibi giderler" sözünün bulunduğu afişleri asması "Ortamı germek istiyor" diye yorumlandı.

12 BAŞKAN YOKTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 Mayıs Cuma günü Uğur Mumcu Meydanı'nda gerçekleşen 'halkla buluşması' toplantısına on binlerce kişi katılırken, başta MHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü olmak üzere CHP ve MHP'li toplam 12 belediye başkanı karşılamaya gelmedi gibi 'halka buluşma' toplantısına da katılmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu durumu yuhalayanlara engel olurken, "Bunların bizleri karşılayıp karşılamaması sadece ne denli nezaket kurallarına sahip olduklarını gösterir. Törer örgütünün desteklediği partinin belediye başkanları da bunlarla aynı fikirde" şeklinde eleştirdi.

NEZAKET KÜLTÜRÜ GEREKİR

AK Parti İl Başkanı Fikret Yeni, CHP ve MHP'li belediye başkanlarının Cumhurbaşkanı'nı karşılamaya gelmemesini eleştirdi. Başkanların bilinçli olarak karşılama katılmamasını 'büyük bir nezaketsizlik' olarak nitelendiren Yeni, "Vatandaşların oylarıyla seçilen Cumhurbaşkanımızı karşılamaya gelmemeleri gerekirdi. Milletle buluşan Cumhurbaşkanını protesto edercesine davranış sergilemeleri kabul edilir şey değil. Bu durum Adana'nın imajı içinde kötü. Bu şehirde bir nezaket kültürü olması lazım. Bu şehirdeki insanlar birlik beraberlik ister. O meydanda her kesimden insan vardı ama maalesef CHP'li ve MHP'li belediye başkanları yoktu" dedi.

GELMELERİ GEREKİRDİ

CHP ve MHP'li belediye başkanlarının tutumuyla ilgili olarak Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan ise şunları söyledi: "Cumhurbaşkanımız, cumhurun başı olarak Adana'yı şereflendirmişse, karşılamaya başta Büyükşehir Belediye Başkanı olmak üzere herkesin gelmesi gerekirdi. Maalesef bu gerçekleşmedi. Karşılamaya gelmeyen başkanlar aynı zamanda mitinge katılan 100 bin Adana'lıya karşı da saygısızlık yapmışlardır.Hizmette birlik ve beraberlik sergilensin isteriz. Ama nerde…"

DAHA ÖNEMLİ NE İŞİ VAR?

AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar'ın yorumu ise şöyle oldu: "Sayın Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 52 oy alan, seçilmiş ilk Cumhurbaşkanımız. Seçim kampanyasında 'Ben köşkte oturan cumhurbaşkanı olmayacağım, sürekli halkımın yanında, halkı için terleyen cumhurbaşkanı olacağım' demişti. Nitekim halkımızla buluşmak üzere Adana'ya teşrif etti. Adanalı, mertliğini, konukseverliğini gösterdi. Bir cumhurbaşkanının bir şehre gelmesi, o şehir için bir şereftir. Ama maalesef Adanalı seçmenin sadece yüzde 33 oyunu almış bir Büyükşehir Belediye Başkanı, Sayın Cumhurbaşkanımızı karşılamamıştır. Bir belediye başkanının, Cumhurbaşkanını karşılamaktan daha önemli ne işi olabilir? çok merak ediyorum"

İŞTE KARŞILAMAYA GİTMEYEN BELEDİYE BAŞKANLARI:
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü - MHP Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar - CHP Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin - CHP Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ - MHP Kozan Belediye Başkanı Musa Öztürk - MHP İmamoğlu Belediye Başkanı Gazi Adamhasan - MHP Feke Belediye Başkanı Ahmet Sel - MHP Karataş Belediye Başkanı Boğaçhan Ünal - CHP Saimbeyli Belediye Başkanı Mustafa Şahin Gökçe - MHP Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay - MHP Yumurtalık Belediye Başkanı Türkeş Filik - MHP Karaisalı Belediye Başkanı Sadettin Aslan- MHP

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Talihsiz Adana
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN