Çocuklar haklarını öğrendi

Adana'da 5 kurumun işbirliğiyle gerçekleştirilen 'Çocuk Hakları ve Demokrasi Atölyeleri' projesi tamamlandı. Çocuklar, milletvekili adaylarına 'Çocukların vekili ol' çağrısı da yaptı

Giriş Tarihi: 1.6.2015
Çocuklar haklarını öğrendi
Adana'da Uçan Balon Çocuk ve Gençlik Derneği, Çukurova Genç İşadamları Derneği (Çukurova GİAD) ve Artı Özel Eğitim Gönüllüleri Derneği'nin ortaklığı, Adana Ticaret Odası (ATO) ve Adana Barosu'nun iştirakiyle hazırlanan "Çocuk Hakları ve Demokrasi Atölyeleri" başlıklı proje sona erdi. Projede, çeşitli aktivitelerde bulunan çocuklar, haklarını da öğrendiler, milletvekili adaylarına, "Çocukların vekili ol" çağrısı da yaptılar. Seyhan Oteli'ndeki kapanış toplantısında konuşan Uçan Balon Çocuk ve Gençlik Derneği Başkanı Prof. Dr. Fazilet Aksu, kadın, çocuk, çevre dernekleri gibi sivil toplum örgütlerinin güçleri birleştirip, ülke gündemine oturacak büyük projeler yapmaları gerektiğini vurguladı. Türk kültüründe geçmişten gelen, "Çocuğun hakkı mı olurmuş? Ebeveyn olarak biz ne veriyorsak, hakkı odur" şeklinde yanlış değerlendirme bulunduğunu kaydeden Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya şunları söyledi: Doğuştan bir takım engelleriyle, sıkıntılarıyla olan çocuklar olduğu gibi, ailelerin kafasındaki (Çocuğun hakkı mı olurmuş?) zihniyeti nedeniyle engelli, sıkıntılı pek çok çocuğumuz da var. Bu çocukların haklarını bilmeleri, demokrasi ile ilgili kendi fikirlerini söylemeleri, haklarını öğrenmeleri, ileride iyi bir birey olmaları açısından çok önemli. Verilen yan eğitimlerle çocukların bunları kazandıklarına ve geleceklerine çok farklı bir ışık verildiğine inanıyorum.

SERTİFİKALARI VERİLDİ

Artı Özel Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Didem Sürenler de "Çocuklar hepimizin. Onları dünyaya getirirken renkleri, ırkları nedir, fazlalıkları, eksiklikleri nedir diye düşünmeyiz. Onların bunda hiç kabahatleri yok. Hasbelkader birisi çok daha fevkalade şartlarda bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelebiliyor, bir diğeri tam tersi" diye konuştu. Projeyle ilgili hazırlanan VTR'nin izlendiği törende, çocuklar, "Adana Çocuk Hakları ve Çocuklar İçin Demokrasi Bildirisi"ni okudular. Çocuğa Karşı Şiddeti Önleme Ortaklık Ağı üyelerince hazırlanan "Çocukların Vekili Ol / Çocukların Vekiliyim" kampanyasını da başlattılar. Tören, projeyi gerçekleştiren proje ortakları, iştirakçileri, eğitimciler ve katılımcılara sertifikalarının verilmesi ile son buldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklar haklarını öğrendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN