Başkan sözlü'den kameralı skandal

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, seçim öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yaptığı saygısızlığı, dün seçim sandığında Türk milletine yaptı. Sözlü'nün MHP'ye oy verdiğini kameraya görüntületmesi, "Senin millete de saygın yok" dedirtti

Giriş Tarihi: 8.6.2015
Başkan sözlü'den kameralı skandal
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 25'inci dönem milletvekili genel seçimleri için oyunu eşi Zeynep Sözlü, kızı Asena ile birlikte Ceyhan'da Mehmetçik İlkokulu'nda kullanırken büyük bir skandala imza attı. 1072 nolu sandıkta oyunu kullanmak için kabine giden Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Yüksek Seçim Kurulu'nun koyduğu seçim yasaklarını çiğneyerek oyunu kullanırken kabine fotoğraf makinesi ve kamera sokulmasını sağladı.

MİLLETE SAYGISIZLIK

Elinde oy pusulası ve 'evet' mührü bulunan Başkan Hüseyin Sözlü, arkasında kendini takip eden kameralara poz vererek, tercihini MHP'den yana kullandığını açıkça beyan etti. Seçim yasaklarını çiğneyen Sözlü'nün bu fotoğrafı sosyal medyada paylaşılınca vatandaşlardan büyük tepki geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Adana'ya geliş ve gidişi sırasında yaptığı açıklamalarla büyük saygısızlık örneği sergileyen Sözlü'nün bu davranışı 'millete de saygısızlık yaptı' olarak yorumlandı.

YORUMLARLA ELEŞTİRİLDİ

Başkan Sözlü'nün kameralar ve fotoğraf makineleri eşliğinde oyunu kullanırken, sandık görevlilerinin bu olaya sessiz kalması ve tutanak tutmaması da eleştirildi. Fotoğrafın sosyal medyaya düşmesinden sonra bu duruma tepki gösterenler, "Hüseyin Sözlü'nün basını kabine alıp suç işleyecek kadar aleni oy vermesi MHP'nin Adana'daki çöküşüdür, HDP'ye oy vermediğini ispatlamaya çalışıyor, malum Figen Yüksekdağ baldızı sayılır, bu adam kendini ispat edeyim derken rezil rüsva olduğunun farkında da değil. Adanalılara çok yazık, suçsa suç, sayın savcılar görevinizi yapmanız bu vatana borcunuzdur" şeklinde yorumlarda bulundu. Sözlü'ye destek verenler de bu yorumlara karşılık, "Adana'da çöken bir şey yok. Dikkat et provokatör MHP sana çökmesin" şeklinde yanıt verdi.

OY GEÇERSİZ SAYILMALIYDI

AVUKAT CESİM PARLAK: Yüksek
Seçim Kurulu'nun genelgeleri ve Seçim Kanunu'na göre 'kapalı oy kullanmak ve açık sayım sistemi var.' Oy kullanma işlemi sırasında kabinde gazetecilere görüntü verilmiş ise ve yayın yoluyla bu ispat edilmişse Başkan Sözlü'nün oyu geçersiz sayılmalıydı. Nedeni de 'kapalı oy sisteminde açık oy kullanması'. Ayrıca Yüksek Seçim Kurulu'nun kararlarına aykırı davranarak, seçimin güvenliğini zedeleyici yönlendirmeye neden olduğu düşünülürse Cumhuriyet Savcılığı bu yayını ihbar kabul edip, Başkan Sözlü hakkında soruşturma başlatabilir. Burada bir de oy kullanımı sırasında gazetecilere kabin içinde görüntü verilmesine izin verdiği için Sandık Kurulu Başkanı da görevi ihmal suçunu işlemiştir. Sandık Kurulu Başkanı, böyle bir durum karşısında tutanarak tutarak, oyu geçersiz saymalıydı.

OY KULLANDIRILMAMALIYDI

AV. REZAN EPÖZDEMİR:
Kabine birden fazla kişinin girmesiyle birlikte temel problem fotoğraf, görüntü kayıt yapan cihazlarla seçim kabinine girilip, kullanılan oyu fotoğraf, görüntüyle kayıt alına alınmasıdır. Bununla ilgili de 8 Nisan 2010 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren 'Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Milletvekili Seçimi Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair kanunun 18 maddesi seçmenin, cep telefonu, fotoğraf makinesi, film makinesi gibi görüntü kaydedici ve haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme kabinine girilmesi yasaktır hükmüdür. Bu maddeye göre eğer seçmen bunu yapmakta ısrar ederse kendisine oy kullandırılmamasını hükmediyor kanun maddesi. Burada Seçim Kurulu ve İlçe Seçim Kurulu Başkanı görevini ihmal etmiştir. Olay anında müdehane etmedikleri için oy geçerli sayılacak ama engellemedikleri için de görevi ihmalden TCK'nın 257 maddesi 2. fıkrası gereğince görevliler hakkında 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istenebilir."

YSK NE DİYOR

Yüksek Seçim Kurulu'nun açıkladığı yasaklara göre, seçimlerde oy kullanım kabininde fotoğraf çekmek yasak. Seçmenin üzerinde herhangi bir elektronik cihaz bulunduramayacağı gibi kabine yalnızca oy pusulası ve mühür ile giriyor. Oy kullanmaya telefonla gelenler ise telefonunu sandık görevlilerine bırakıyor. Görme engelliler, felçliler veya oy kullanmaya engel bedensel bir sıkıntısı bulunanlar, oy verme işlemini refakatçi eşliğinde yapabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan sözlü'den kameralı skandal
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN