Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özcan ve ekibi 77 gündür yok

Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne düzenlenen yolsuzluk operasyonu sonrası hakkında tutuklama kararı çıkarılan ve yurtdışına kaçtığı anlaşılan Macit Özcan ve 3 adamı 77 gündür yakalanamadı

Giriş Tarihi: 9.6.2015
Özcan ve ekibi 77 gündür yok
Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde 2011-2014 yılları arasında yapılan ihalelerde yolsuzluk yapıldığı ve rüşvet çarkı kurulduğu gerekçesiyle düzenlenen operasyonun ardından yurt dışına kaçtığı anlaşılan CHP'li eski başkan Macit Özcan ve ekibi hâlâ yakalanamadı. 24 Mart 2015'te yapılan operasyonun üzerinden 77 gün geçmesine rağmen Macit Özcan'ın yanı sıra işadamları Erol Avgören ve Cengiz Akray ile birlikte eski Hesap İşleri Daire Başkanı Tayfun Özdemir de bulunamadı.

40 KİŞİ YAKALANDI

Mersin Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Büyükşehir Belediyesi'nin eski yönetimine yönelik 'ihaleye fesat karıştırma' iddiasıyla operasyon başlattı. Operasyonda Macit Özcan'ın oğlu İlker Özcan İstanbul'da, kardeşleri Sacit ve Tacit Özcan da Mersin'de gözaltına alındı. Macit Özcan, bilinen adreslerine yapılan operasyonda bulunamazken, oğlu ile 2 kardeşiyle birlikte aralarında belediye çalışanlarının da bulunduğu 40 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerden 15'i tutuklandı.

İZİNİ KAYBETTİRDİ
İlerleyen günlerde Macit Özcan ile birlikte işadamları Erol Avgören ve Cengiz Akray ile Tayfun Özdemir hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Operasyonun ardından yurtdışına kaçtıkları iddia edilen şüpheliler izini kaybettirdi. Avukatı aracılığıyla kamuoyuna açıklama yapan CHP'li eski başkan Macit Özcan, iddiaların asılsız olduğunu iddia etmiş, Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin şimdiki yönetiminin kendisine komplo kurduğunu ileri sürmüştü.

SABAH GÜNEY YAZDI

Bu gelişmelerin ardından operasyonun detaylarına ulaşan SABAH Güney, Macit Özcan liderliğinde kurulan suç örgütünün kirli ilişkilerini, yayınladığı yazı dizisiyle kamuoyuyla paylaştı. Bir hafta boyunca gündemi belirleyen SABAH Güney, 2011-2014 yılları arasında Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde yapılan ihalelerde dönen dolapları ve rüşvet ilişkilerini gözler önüne serdi. SABAH Güney'in ulaştığı detaylarda yer alan rüşvet ilişkileri ve ahlaksız teklifler okuyucunun kanını dondurdu.

BİR İMZA 5 MİLYON LİRA

Polisin ulaştığı bilgilere göre eski başkan Macit Özcan, yapılan ihalelerin ardından hak edişleri imzalamak için 5 milyon lira rüşvet istiyor, bir başka hak ediş öncesi oğlu İlker Özcan'a kurye ile 250 bin dolar gönderiliyordu. Bir başka olayda ise ihaleyi kazanan şirketin yaptığı hizmetleri denetlemeye gelen Sayıştay görevlisine kadın ayarlanıyor, ihale kazanan işadamı rüşvet vermekten bıktığı için belediye yönetimi ve çalışanlara küfürler yağdırıyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özcan ve ekibi 77 gündür yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN