Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çelikcan: Partimizin oyları hdp'ye kaydı

Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, olası bir erken seçimde halkın bugün yaşanan durumu göz önüne alarak AK Parti'yi yeniden tek başına iktidar yapacağını söyledi

Giriş Tarihi: 10.6.2015
Çelikcan: Partimizin oyları hdp'ye kaydı
Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, 7 Haziran Genel Seçimleri'nin sonuçlarını SABAH Güney'e değerlendirdi. AK Parti'nin Türkiye ve Adana'da olduğu gibi Yüreğir'de de birinci parti olarak seçimi tamamladığını belirten Çelikcan, oy düşüşünün ise Kürt yurttaşların bir bölümünün bu kez HDP'ye yönelmesinden kaynaklandığını belirtti. Çelikcan, "Yüreğir'de Kürt vatandaşlarımızın oranı, diğer birçok ilçeye göre daha fazla. Bu vatandaşlarımız büyük oranda daha önce AK Parti'ye oy veriyordu. Ama bu seçimde yüzde 10'luk bir dilim, HDP'ye oy verdi" dedi. Çelikcan yine de AK Parti'nin, Yüreğir'de en yakın rakibi olan CHP'ye neredeyse 10 puan fark attığını kaydetti.

YÜZDE 10 HDP'YE YÖNELDİ

AK Parti'nin 2011 Genel Seçimi'ne göre Yüreğir'de 2015 Genel Seçimi'nde yaşadığı oy düşüşüyle, HDP'nin artışının aynı olduğunu belirten Mahmut Çelikcan "Yüreğir'de 2011'de HDP'li olup bağımsız olarak seçime giren adayın oyu yüzde 9 civarındaydı. 2015 seçiminde ise HDP yüzde 19,63 oy aldı. Yani 10 puanlık artış sağladı. AK Parti'nin ise 2011'de yüzde 43,8 olan oy oranı, 10 puanlık düşüşle 2015 seçiminde 33,78 olarak gerçekleşti. Anlaşılıyor ki tüm yurtta olduğu gibi Yüreğir'de de Kürt yurttaşlarımızdan gelen oyların bir bölümü, barajı geçmek isteyen HDP'ye gitti" dedi. Çelikcan, Doğankent örneğini vererek "Geçmişte, Kürt yurttaşlarımızın yoğun olduğu Doğankent'de 5 bine yakın oy almışız, şimdi ise 4 bin oy aldık. HDP ise bin 900 oy aldı bu mahallemizde" diye konuştu. Başkan Mahmut Çelikcan, Yüreğir'de 2011 seçimlerine göre CHP'nin oyları 2 puan düşerken, MHP'nin oylarının da yaklaşık 2 puan arttığına dikkat çekti. Mahmut Çelikcan tabloyu değerlendirirken, 2014 Yerel Seçimleri'ne göre değerlendirildiğinde, Yüreğir'de MHP geçen yıl 2'nci parti iken, 7 Haziran'da 4'üncü sıraya gerilediğini de vurguladı. Çelikcan, "Bugün bir yerel seçim olsa, anlaşılıyor ki Yüreğir'de yine AK Parti açık arayla birinci parti olacaktır. Çünkü anlaşılıyor ki hizmetlerimizden memnun oldukları için partimize oy vermekten vazgeçmeyen yurttaşlarımızın oranı, Yüreğir'de en yakın rakibimizin bile çok daha önünde sonuç almamızı sağlıyor" dedi.

'EYVAH' DİYENLER VAR
Türkiye genelindeki sonuçları da değerlendiren Mahmut Çelikcan, 13 yıldır iktidarda olan bir partinin girdiği 4'üncü genel seçimden de 1'inci çıkmasının önemli olduğunu belirtti. Çelikcan, "13 yılda yaşanabilecek yıpranma, 3 parti ve dış basının AK Parti'ye karşı yaptığı hakaretlere rağmen alınan sonuç bir başarı" dedi. Başkan Çelikcan, AK Parti'nin tek başına iktidar olabilecek oy oranını alamamasının ekonomiye hemen yansıdığını da belirterek, "Seçim sonucunun açıklanmasıyla döviz ve borsada olumsuzluklar yaşandı. Daha ilk günden 'Evyah' diye pişman olan işadamları var. Anlaşılıyor ki AK Parti bu ülkenin istikrarının da omurgası" diye konuştu. Çelikcan, olası bir erken seçimde halkın bu durumu göz önüne alarak AK Parti yi yeniden tek başına iktidar yapacağını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çelikcan: Partimizin oyları hdp'ye kaydı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN