Büyükşehir'in yeşil sevdası!

Giriş Tarihi: 23.6.2015
Büyükşehir'in yeşil sevdası!

Aytaç Durak döneminde başlatılan yeşil alan işgaline son vermesi istenen Başkan Sözlü, çözüm üretmek yerine yanlışa devam etti. Yeşil alana belediye hizmet binası yapılması planlanıyor

Aytaç Durak tarafından Belediyeevleri Mahallesi'nde geçici olarak metro inşaat şantiyesine dönüştürülen 37 dönümlük yeşil alanın Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı çeşitli birimler tarafından işgal edilmesini 7 Ocak 2015 tarihinde "Belediyeler yeşile düşman" başlığıyla duyurmuş ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün bu hatadan dönüp dönmeyeceğini sormuştuk. Başkan Sözlü sorunu çözmek yerine 2 katlı bir binanın yapılmasına onay vererek, yeşil alan işgaline ortak olmaya karar verdi. Bununla da yetinmedi, yeşil alana, hizmet binası yapılması için kolları sıvadığı öğrenildi.

AYTAÇ DURAK BAŞLATTI

Büyükşehir Belediyesi'nin yeşil alan işgalini dönemin başkanı Aytaç Durak başlattı. Durak, hafif raylı taşıma sistemi çalışmaları için imarda yeşil alan olarak belirlenen 37 bin 313 metrekarelik alanın şantiye olarak kullanılmasına izin verdi. Hafif raylı taşıma sistemi çalışmaları tamamlandıktan sonra yeşil alan olarak kullanılması gereken alan yasalar hiçe sayılarak bu kez Büyükşehir'e bağlı çeşitli birimlere tahsis edildi. Çok sayıda bina yükselirken bölge halkının yeşil hakkı da gasp edildi.

AMACI DIŞINDA KULLANILAMAZ

Bu işgale "dur" demesi gereken Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, SABAH Güney'in bu konudaki uyarıcı haberine rağmen çözüm üretmek yerine var olan yanlışı sürdürmeye ve yeni işgale onay verdi. İki katlı binanın inşaatı hızla tamamlanmaya çalışılırken, 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 18. maddesi bir kez daha ihlal edildi. İlgili maddede, düzenleme ortaklık payından elde edilen alanların amacı dışında kullanılmayacağı hükmü yer alıyor.

YASA NE DİYOR?
İmar Kanunu'nun 18. maddesinin 3. fıkrası: Düzenleme ortaklık payları, düzenlemeye tâbi tutulan yerlerin ihtiyacı olan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilk ve ortaöğretim kurumları, yol, meydan, park, otopark, çocuk bahçesi, yeşil saha, ibadet yeri ve karakol gibi umumî hizmetlerden ve bu hizmetlerle ilgili tesislerden başka maksatlarla kullanılamaz.

PLAN YAPIMINA AİT ESASLARA DAİR YÖNETMELİK
İmar Planı Değişikliklerinde Uyulması Gereken Esaslar; Madde 27: İmar planlarında bulunan sosyal ve teknik alt yapı alanlarının kaldırılması, küçültülmesi veya yerinin değiştirilmesine dair plan değişiklikleri zorunluluk olmadıkça yapılmaz. Zorunlu hallerde böyle bir değişiklik yapılabilmesi için "İmar planındaki bir sosyal ve teknik alt yapı alanının kaldırılabilmesi ancak bu tesisin hizmet götürdüğü bölge içinde eşdeğer yeni bir alanın ayrılması suretiyle yapılabilir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir'in yeşil sevdası!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN