Kardeşliğin anısına: Haydar Aliyev Parkı

Giriş Tarihi: 23.6.2015
Kardeşliğin anısına: Haydar Aliyev Parkı

Tarsus'ta Azerbaycan'ın Hatai ilçesinin adını taşıyan park, Hatai Valisi'nin ricasıyla artık Haydar Aliyev Parkı oldu

Azerbaycan'ın Hatai ilçesi ile imzalanan kardeşlik protokolü anısına 2009'da açılan parkın adı Hatai Valisi'nin ricasıyla Haydar Aliyev Parkı olarak değiştirildi. Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Azerbaycan ile dünden bugüne hep kardeş olarak hareket ettiklerini söyledi. Belediye Başkanı Şevket Can, Azerbaycan'ın Hatai ilçesi ile 2007 yılında dönemin belediye başkanı olan şu anki Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın kardeşlik protokolü imzaladığını ve 2009 yılında da bu parkı Hatai Parkı olarak hizmete açtıklarını ifade etti.

AZERİ MİMARLAR ÇALIŞTI

Daha sonra parkın hemen yanında bulunan Haydar Aliyev Köprüsü'nü hizmete açtıklarını dile getiren Can, parkın ismini Haydar Aliyev Parkı yaparak, Haydar Aliyev Anıtı ile taçlandırdıklarını kaydetti. Azerbaycan'dan gelen mimar ve mühendislerin gece gündüz çalışarak, bu parkı ve anıtı bugünlere kazandırdıklarını belirten Can, "Bizler de Azerbaycan ile dünden bugüne hep kardeş olarak, birlik ve beraberlik içerisinde hareket ettik. Bizlerin acısı ve neşesi her zaman bir ve ortak oldu. Çünkü biz bir millet, iki devletiz" ifadelerini kullandı.

SARSILMAZ KARDEŞLİK BAĞLARI

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Hasanov ise birlik, beraberlik ve kardeşlik vurgusu yaparak, Türkiye ile Azerbaycan arasında köklü, sarsılmaz kardeşlik bağları olduğunu vurguladı. Hasanov, "Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği gibi milletlerimizin sevinci ve kederi birdir. Azerbaycan'ın milli lideri Haydar Aliyev ise bunun yeni tanımını, 'Tek millet, iki devlet' şeklinde yapmıştır. Böylece halklarımızın birliği ve dostluğu ebedi ve baki olmuştur. Türkiye'yi öz vatanımızı sevdiğimiz kadar seviyoruz. Burada yaşayan insanların sevinciyle sevinip, kederiyle kederleniyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kardeşliğin anısına: Haydar Aliyev Parkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN