Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarsus'un fakülte hasreti

Tarsus, Mersin Üniversitesi'ne bağlı fakültelere ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Planlar arasında, bir sivil havacılık fakültesi de var

Giriş Tarihi: 23.6.2015
Tarsus'un fakülte hasreti
Tarsus, akademik dünyada yerini büyütmek için çalışıyor. Mersin Üniversitesi'ne (MEÜ) bağlı fakültelere ev sahipliği yapmak isteyen Tarsus'ta bunun için ayrılan 400 ve 110 dönümlük arazilerde Belediye Başkanı Şevket Can, MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ve Tarsus Kaymakamı Hasan Göç inceleme yaptı. Rektör Prof. Dr. Çamsarı, yeni kurulacak Sivil Havacılık Fakültesi'ni Tarsus'ta kurmayı planladıklarını söyledi. İncelemelerde 400 dönümlük arsanın 260 dönümünün Tarsus Belediyesi'ne, 110 dönümlük alanın ise Karamehmetler'e ait olduğunu aktaran Başkan Can, 500 dönümlük bir başka alanın ise üniversite yapımı şartıyla tahsis edilebileceğini, Tarsusluların üniversite beklediğini vurguladı. Tarsus'a yapılacak bir üniversitenin ilçeyi kalkındıracağının altını çizen Can, "Bu beklentinin gerçeğe dönüşebilmesi için, MEÜ'ye bağlı fakültelerle Tarsus Üniversitesi'nin temelini oluşturabiliriz. İnşaat için arsaları vermeye hazırız" ifadesini kullandı.

ÇORAP SÖKÜĞÜ GİBİ GELİR

MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ise "Biz yasaların gerektirdiği şekilde dosyalarımızı hazırlar, YÖK'e, Maliye Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'na göndeririz. Bu yaklaşık iki ayımızı alır. İlk etapta Tarsus'ta Sivil Havacılık Fakültesi'ni kurmayı planladık. Zaten gerisi çorap söküğü gibi gelecektir" dedi. Arazileri gördükten sonra yeni açılacak fakülteler için yerleşim kaygısının kalmadığını dile getiren Prof. Dr. Çamsarı, "Yeni ve eski fakültelerin buraya taşınması ve yeni bir kampus oluşturulması başlı başına güzel bir proje olur. Bu noktada halkımızın, STK'ların ve siyasilerimizin desteğini bekliyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarsus'un fakülte hasreti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN