Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tesadüfen bulundu dünyayı büyüledi

Yol çalışması yapılırken 2006 yılında bulunan Taşkuyu Mağarası, Tarsus Belediyesi'nin restorasyon çalışmasıyla turizme kazandırıldı

Giriş Tarihi: 23.6.2015
Tesadüfen bulundu dünyayı büyüledi
Tarsus'un doğal güzellikleri arasında, 2006'dan bu yana Taşkuyu Mağarası da sıralanıyor ancak ziyaret etmek isteyenlere olumsuz yanıt veriliyordu. Tarsus Belediyesi'nin çalışmasıyla 2014'te turizme kazandırılan Taşkuyu Mağarası, Mehteran Takımı'nın konser verdiği törenle ziyarete açılmıştı. Şimdi Tarsus'un en önemli turizm noktalarından olan mağaranın ziyaretçileri, sarkıtlar ve dikitlerden oluşan, içeride canlı hayatın olmadığı bu ilginç doğal yapının görüntüsü karşısında şaşkınlığını gizleyemiyor.

TATLI SU GÖLETLERİ VAR

Taşkuyu Mağarası'nın büyük bir kesimi, yoğun damlataş oluşumları ile kaplı. Duvarlarda ise perde ve duvar damlataşları, tabanda ise örtü damlataşları ile damlataş havuzları gelişmiş durumda. Ender görülen heliktik oluşumların bulunduğu mağarada nem oranı yüzde 80 iken, sıcaklık 20 derece. Traverten birikimi açısından çok zengin bir mağara olan Taşkuyu Mağarası'nda, galerileri oluşturan traverten sütunlar geniş yer tutuyor. Ayrıca yan duvarlar, perde travertenlerle süslü. Mağarada yer yer sarkıtlarda su akıntısı ve yerde küçük tatlı su göletleri bulunuyor.

AJANS DESTEK VERDİ

Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, "Taşkuyu Mağarası'nın ayrı bir özelliği de ülkemizin en önemli inanç merkezlerinden biri olan ve Kuran-ı Kerim'de adına sure yazılmış Eshab-ı Kehf mağarasının eteklerinde bulunmaktadır. "Proje kapsamında mağaranın turizme açılması için merdivenler, yürüyüş platformları, seyir platformları, aydınlatma ve tanıtım levhaları yapıldı. Projenin toplam bütçesi 551 bin 574 lira olup, Çukurova Kalkınma Ajansı 436 bin 699 lira destekte bulundu. Belediyemiz ise 114 bin 875 lira katkıda bulunmuştur" şeklinde konuştu.

'LAMBALARLA DOLAŞIYORDUK'
Tarsus Kaymakamı Hasan Göç ise Taşkuyu Mağarası'nın ilçe turizmine büyük katkı koyacağını belirtti. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da "Bu mağara tesadüfen yol yapma çalışmalarında ortaya çıkmış bir mağaradır. İlk geldiğimizde yer altında sürünerek elimizde lambalarla dolaşmıştık bu mağarayı. O gün ahdettik, içerisindeki güzellikleri gördük, vatandaşlarımızda görsün turizme katkı sağlasın düşüncesiyle burada bir dizi çalışmalar başlattık ve bugünkü durumuna geldi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tesadüfen bulundu dünyayı büyüledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN