Yangın sezonuna tatbikatla girildi

Giriş Tarihi: 25.6.2015
Yangın sezonuna tatbikatla girildi
Mersin Orman Bölge Müdürlüğü (OBM) görevlileri, Merkez Mezitli ilçesine bağlı Kuyuluk Orman Deposu'nda orman yangını sezonu öncesi tatbikat yaptı. Orman Bölge Müdürü Abit Baca, orman yangınlarının yüzde 81'inin ihmal-dikkatsizlik ve kaza, yüzde 5'inin kasıt, yüzde 14'ünün ise çevreye düşen yıldırımlar sonucu meydana geldiğini vurguladı.

ANINDA MÜDAHALE

Tatbikatta 20 teknik eleman, 80 yangın işçisi, 10 muhafaza memuru, 7 tane arazöz, 2 tane su tankı, 2 tane ilk müdahale ekibi, 1 helikopter ve bir motosiklet yer aldı. Çıkarılan yapay yangın, ilk müdahale, söndürme ve soğutma çalışmalarıyla birlikte toplam 15 dakikada kontrol altına alınırken, tatbikat anında 1 adet multikopter ile havadan gözetleme yapıldı.

MERSİN HASAS
Mersin'in tamamının yangında 1. derece hassas olduğuna dikkat çeken Baca, "Son 10 yıl içerisinde 8 bin 119 adet yangına müdahale ettik. Bu yangınların 887 adedi orman yangınıdır. Bu yangınlar sonucunda 7 bin 562 hektar saha zarar gördü. Geçtiğimiz yıl çıkan 454 adet yangının 363 adedi ziraat yangınıdır. 91 adet orman yangınında da 77 hektar alan zarar gördü" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yangın sezonuna tatbikatla girildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN