Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Geleceğin hekim adaylarına uluslararası fırsat ayrıcalığı

Giriş Tarihi: 26.6.2015
Geleceğin hekim adaylarına uluslararası fırsat ayrıcalığı
Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi öğrencileri 'İleri Yaşam Desteği Uygulayıcı Kursu' sonucunda, Avrupa'da geçerliliği olan 'İleri Yaşam Desteği Sertifikası'nı almaya hak kazandı. Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Handan Birbiçer, Türkiye'de ilk kez MEÜ Tıp Fakültesi öğrencileri için ücretsiz olarak yapılan kursun, uygulamaların bilimsel gerçekler ışığında ve daha doğru yapılabilmesi için gerçekleştirildiğini söyledi.

24 ÖĞRENCİ KATILDI

Kursa, Tıp Fakültesi 6'ncı sınıf öğrencisi olan ve okul başarı derecelerine göre seçilmiş 24 öğrenci katılırken, eğitimler, ülkenin farklı illerinden gelen 12 ERC eğitimcisi tarafından sunuldu. İki gün süren kurs boyunca, ileri yaşam desteğine ilişkin teorik derslerin yanı sıra atölye çalışmaları ve manken eşliğinde kardiyak arrest senaryo uygulamaları anlatıldı. Kurs sonunda, başarılı olan öğrencilere uluslararası geçerliliği olan 'İleri Yaşam Desteği Sertifikası' verildi.

İNSAN HAYATI İÇİN
Resüsitasyon Derneği ve Avrupa Resüsitasyon Konseyi (ERC) işbirliği ve Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı ev sahipliğinde düzenlenen açılışta konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, eğitim konusunda gösterdikleri hassasiyetin ve ciddiyetin altını çizdi. Dernek Başkanı Prof. Dr. Agâh Çertuğ ise Resüsitasyon Derneği'nin insan yaşamını korumak ve kurtarmak için Resüsitasyon (yeniden canlandırma) standartlarının gelişmesini sağlamak amacıyla kurulduğunu belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geleceğin hekim adaylarına uluslararası fırsat ayrıcalığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN