Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstese Mersin'de kalır prensler gibi yaşardı

99 gündür firarda olan suç örgüt lideri konumundaki CHP'li Macit Özcan'ın oğlu İlker Özcan, kardeşleri Tacit ve Sacit Özcan, 500 bin lira kefaletle salıverilince tutuklu sanık kalmadı

Giriş Tarihi: 1.7.2015
İstese Mersin'de kalır prensler gibi yaşardı
Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde 2011-2014 yılları arasında yapılan ihalelerde yolsuzluk olduğu iddiasıyla 24 Mart 2015 tarihinde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan eski Mersin Belediye Başkanı CHP'li Macit Özcan'ın oğlu İlker Özcan, kardeşleri Tacit ve Sacit Özcan 500'er bin TL, Metin Akray 250 bin Tl kefaletle tahliye edildi. Diğer sanıkların da tahliye edilmesiyle tutuklu kalmadı. Suç örgütü lideri olduğu gerekçesiyle hakkında tutuklama kararı çıkarılan Macit Özcan, arkadaşları Cengiz Akray, Erol Avgören ve Tayfun Özdemir'in arandığı bildirildi. Yolsuzluk dosyasında yaklaşık 50 milyon liralık rüşvet çarkından söz ediliyor.

TUTUKLAMA KARARI ÇIKTI

Bilindiği gibi Mersin'de geçtiğimiz Mart ayında polisin düzenlediği operasyonla aralarında Macit Özcan'ın oğlu İlker Özcan, kardeşleri Tacit ve Sacit Özcan, eski Fen İşleri Daire Başkanı Abbas Sayılır, müteahhit Cengiz Akray'ın kardeşi Metin Akray başta olmak üzere 40 kişi gözaltına alınmış ve adliyeye sevk edilmişti. Yapılan sorgulamada 15 kişi tutuklanırken, diğerleri salıverilmişti. Bu arada Macit Özcan, Cengiz Akray, Erol Avgören ve Tayfun Özdemir ise adreslerinde bulunamamıştı. Daha sonra bu 4 şahıs hakkında tutuklama kararı çıkartıldı. Hakkında suç örgütü lideri olduğu gerekçesiyle tutuklama kararı bulunan CHP'li Macit Özcan ile suç örgütü üyeleri olduğu iddia edilen iş adamı Cengiz Akray, Erol Avgören ve eski Hesap İşleri Daire Başkanı Tayfun Özdemir'in 99 gündür firarda olduğu ve bugüne kadar izine rastlanmadığı bildirildi. Bu arada Macit Özcan'ın oğlu İlker Özcan, kardeşleri Tacit ve Sacit Özcan, Metin Akray, Tansu Akarsu, Nadir Güler, Kemal Etiler, Gürkan Kazanasmaz, Bülent Pak, Aydın Terban ile Abbas Sayılır avukatları aracılığı ile tahliye talebinde bulundu. Mersin 3. Sulh Ceza Hakimliği bu talepleri inceledi. Sanık avukatları mahkemede yaptıkları dilekçelerindeki savunmalarında, müvekkillerinin üzerine atılı suçlamaları kabul etmedi. İlker Özcan'ın avukatı Ali Mahir Başarır, "Müvekkilim İstanbul'da yaşar ve babasının iş ilişkileri olan şahısları tanımaz. Sadece Cengiz Akray ile ticari ilişkisi vardır. Macit Özcan'ın yakalanmamış olması müvekkilimin tutuklanmasını gerektirmez" dedi. Avukat Mustafa Öymen Güner ise, "Müvekkilim İstanbul'da şirket kurmuş babasından ayrı olarak geçimini sağlıyordu. İsteseydi Mersin'den ayrılmaz ve bir prens gibi yaşardı" diye konuştu.

MÜTEAHHİTLİK YAPIYORLAR

Tacit ve Sacit Özcan'ın avukatı Tesadüf Özlem Demir de müvekkillerinin suçsuz olduğunu beyan ederek, "Müvekkillerim üzerine atılı suçu işlediklerine ilişkin somut delil dosyada yoktur, tamamen savcılık tarafından yapılmış bir kurgu ve yorum vardır. Sacit Özcan'ın bagajında bulunan bir milyon liranın izlenmesi vardır. Müvekkillerim Özcan Çelik İnşaat Şirketi sahibidir. İş yaptıkları Adana Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Yeni Adana İmar İnşaat A.Ş.'den 5 milyon TL çekmişlerdir. Macit Özcan'ın rüşveti kardeşlerinin üzerinden aldığı tamamen soyuttur" dedi.

500'ER BİN LİRA KEFALET
Diğer sanık avukatların taleplerini de inceleyen mahkeme, İlker Özcan, Sacit Özcan ve Tacit Özcan'ın 500'er bin lira, Metin Akray'ın ise 250 bin lira kefaletle, diğer sanıkların da adli kontrol altına alınarak tahliye edilmesini kararlaştırdı. Sanıkların yurt dışına çıkışı yasaklanırken, her hafta Pazartesi günü emniyete giderek düzenli imza atmalarına karar verdi. Mersin 3. Sulh Ceza Mahkemesi yolsuzluk davası sanıklarının tahliyesini şu gerekçeyle kararlaştırdı: Şüpheliler hakkındaki soruşturmanın 2011 yılında başlayıp bugüne kadar devam etmesi, delillerin toplanmış olup dosyada bulunması, gizlilik kararı nedeniyle şüpheliler ve müdafilerinin haklarındaki atılı eylemler hakkında tam olarak bilgi sahibi olmamaları, iddianamenin bugüne kadar düzenlenmemiş olması, Macit Özcan ve arkadaşlarının yakalanamamış olmaları nedeniyle şüphelilerin 3 aydır tutuklu bulunmasının adil ve eşit olmadığı, tutukluluktan elde edilecek faydanın adli kontrol hükümleri ile sağlanacağından.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstese Mersin'de kalır prensler gibi yaşardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN