Yatak limon kazandırdı

Sezonunda dalında kilogramı 70 kuruştan satılan limonlardan Ürgüp'te depolara yatağa alınanlar şimdi 5 liradan alıcı buluyor

Giriş Tarihi: 3.7.2015
Yatak limon kazandırdı
Mersin Turunçgil Üreticileri Birliği (MERTÜB) Başkanı Ahmet Dursun Şahin, limonun normal sezonda dalında kilogramı 70 kuruşa satılırken, Ürgüp'teki doğal depolarda yatağa alınanlarının şu an 5 liradan alıcı bulduğunu söyledi. Erdemli ilçesindeki limon paketleme tesislerinde incelemelerde bulunan Şahin, Türkiye'deki limon üretiminin yüzde 65'inin Mersin'de yapıldığını hatırlattı.

SAKLANAN LİMON SATILIYOR

Kent genelinde yılda yaklaşık 700 bin ton limon yetiştirildiğini ifade eden Şahin, "Mersin'de üretilen limonların yüzde 60'ı hasat edildikten sonra sarılıp, sandıklanarak Ürgüp'teki doğal soğuk hava depolarına götürülüyor" dedi. Şahin, hasadın bitip ürünün azaldığı yaz döneminde depolardan çıkarılan limonların piyasaya sürüldüğünü aktardı.

FİYAT ÇİFTÇİYE YANSIMALI

Ahmet Dursun Şahin, "Ürünü bekletenler kazanıyor. Yatak limonun kilogram fiyatı şu an 5 lira civarında. Çiftçi dalında 70 kuruşa satıyor ve fazla kazanamıyor ama hasat yapılıp depolarda muhafaza edilerek bekletilen ürünler yazın daha yüksek fiyatlardan satılıyor. Bu fiyatların çiftçiye de tam olarak yansımasını istiyoruz. Yatak limonda çoğu zaman aracılar kazançlı çıkıyor. Birlik olarak bu fiyatlardan çiftçinin de kazanç sağlaması için çalışmalar yapıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yatak limon kazandırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN