Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erhan ÖZMEN: İhracatta şeytanın bacağını kırdık

Giriş Tarihi: 4.7.2015
Gaziantep ihracatı 13 aydır inişli çıkışlı bir seyir izliyor. Grafikte de görebileceğiniz gibi 2015 Mart- Nisan ve Mayıs aylarında ihracat, 2013 rakamlarının da altında seyretmiş. Çarşamba günü Haziran ayı ihracat rakamları açıklandı, Gaziantep iş dünyası olarak yüzümüz güldü. Haziran ayında Gaziantep ihracatı tabiri caizse şeytanın bacağını kırdı. Yüzde 4,4 artırdı ihracatını. Üstelik en fazla ihracat yapan ilk 10 il arasında en fazla artışı sağlayarak. Üstelik son dört yılın aynı dönemine ait ortalamanın yüzde 7 üzerinde bir performans göstererek. Artış yüzümüzü güldürdü, geleceğe daha pozitif bakabilmek adına motive olduk. Ancak geleceğe bakarken şu 5 maddeyi akıldan çıkarmamak gerekir.
Türkiye ihracatındaki düşüş eğilimi devam ediyor
Gaziantep'in ilk 6 aylık ihracatı yüzde 6 ekside.
Suriye, Irak, Yunanistan, Rusya, komşularda işler karışık.
Dünya ekonomisinde daralma devam ediyor.
Ülkede siyasi belirsizlik devam ediyor. Sözün özü; şeytanın bacağını kırdık kırmasına da daha ohh çekip arkamıza yaslanmak için çok erken.

Asıl mesele Yunanistan değil
Türkiye'nin en büyük ticari partneri olan AB içerisinde olup bitenler de arkamıza yaslanmamamız için en büyük nedenlerden biri. "Komşuda pişer bize de düşer" sözü son yıllarda Türkiye'de gerçek anlamda vücut buluyor. Suriye'de, Irak'ta pişenlerden payımızı fazlasıyla aldık. Yarın kapı komşumuz Yunanistan'da yapılacak olan referandumdan hayır çıkmasının maliyeti AB için ağır olacak. Euro pazarındaki varlığımızı zayıflatarak bize de yansıyacak olan bu maliyet, Yunanistan'ın AB'ye olan borçlarını ödememesinden kaynaklanmayacak. AB asıl maliyeti uzun dönem için hesaplıyor. Yani diğer üye ülkelerin de 'Avrupa Birliği eğer bize borç vermezse herkese Schengen vizesi vereceğiz' diye tehditler savuran Yunanistan gibi davranabilme ihtimalinden korkuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erhan ÖZMEN: İhracatta şeytanın bacağını kırdık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN