Kırıkhan'da kavunlar yağmura takıldı

Hatay'ın Kırıkhan ilçesinin ünlü kavunları, bu yıl yağışlar nedeniyle geç hasat edildi. Hasattaki gecikme, ürünün ucuza gitmesine yol açtı

Giriş Tarihi: 6.7.2015
Kırıkhan'da kavunlar yağmura takıldı
Tadıyla dillerden düşmeyen, yaz aylarının en çok tüketilen meyveleri arasında yer alan Kırıkhan kavununda hasat geçtiğimiz günlerde başladı. Geçen yıl hem rekolte hem de fiyat olarak üreticinin yüzünü güldüren kavunda bu yıl beklenen olmadı. Üreticinin geçen yıla dayanarak daha fazla ekim yaptığı kavunda rekolte beklenen rakama ulaştı ancak hasadın geç başlaması, çiftçinin kazandığı paranın azalmasına neden oldu. Ramazan ayına denk gelen hasat nedeniyle tarlada çalışacak işçi bulmakta zorlanan kavun üreticileri, çareyi Suriyeli işçi çalıştırmakta buldu.

ÜRETİCİNİN YÜZÜ GÜLMEDİ
Kavun satışında bu yıl bekleneni bulamayan üreticiler fiyatların maliyeti karşılamamasından dert yanıyor. Bu yıl yaklaşık 500 dönümlük alana kavun eken ve geçtiğimiz günlerde hasada başlayan çiftçi Murat Bahur, bu yıl ilk hasadı geç yapmak zorunda kaldıklarını söyledi. Her yıl ülkede ilk kavun hasadını yaparak ürünleri yüksek fiyata sattıklarını ancak bu yıl yaşanan aşırı yağışlardan dolayı kavun ekiminin geç başladığını, ilk hasadı Adana üreticisinin yaptığını belirten Bahur, "Geçen sene 7 bin dönüm alanda ekim varken, bu sene 10 bin dönüme kavun ekildi Kırıkhan'da. Geçen yıl kavunun kilosu 1 liradan satılırken, şu anda 60-65 kuruşa satabiliyoruz" dedi.

18 BİN DEKARDA ÜRETİLİYOR
İl genelinde üretilen kavun miktarı ve satış fiyatları hakkında bilgiler veren İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Aydın Tüfekçi ise Hatay'da başta Kırıkhan olmak üzere 7 ilçede kavun üretimi yapıldığını söyledi. Hatay'da üretilen kavunların büyük kısmının yurt içinde satıldığını, bir miktarının ise ihraç edildiğini aktaran Tüfekçi, kavunun kilosunun ise 1 buçuk lira ile 75 kuruş arasında değiştiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırıkhan'da kavunlar yağmura takıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN