Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan Sözlü'nün transit taksi oyunu

Giriş Tarihi: 7.7.2015
Başkan Sözlü'nün transit taksi oyunu

Büyükşehir Belediyesi transit taksi uygulamasında baltayı taşa vurdu. 26 yıllık taksi durağının yanına transit taksi için yer açan belediye, taksici esnafını karşı karşıya getirdi

Adana Büyükşehir Belediyesi'nin uygulamaya koyduğu transit taksi durağı projesi ticari taksi esnafını karşı karşıya getirdi. Yaklaşık 30 yıldan beri tren garı önündeki yeri kiralayan Gar Otopark Taksi Durağı esnafı, Büyükşehir'in yeni uygulamasını kendi duraklarının yanında hayata geçirmesine tepki göstererek, tehditle sindirilmeye çalışıldığını öne sürdü. Transit taksi uygulamasının durak olmayan yerlerde yapılması gerektiğini söyleyen taksici esnaflar, "Biz her yıl buraya kira ödüyoruz ama Büyükşehir gelip yerimizi gasp etti, bizi taksicilerle karşı karşıya getirdi" dedi. Gar Otopark Taksi Durağı esnafı savcılığa suç duyurusunda bulundu.

UKOME'DEN KARAR ÇIKMADI

1989 yılından beri kiraladıkları 850 metrekarelik alan için yıllık 14 bin lirayı aşkın kira ödediklerini anlatan Gar Otopark Taksi durağı esnafı, uygulamanın güzel olduğunu ancak durak harici yapılmasının daha doğru olacağını savunarak, "Büyükşehir bir karar aldı, transit taksi uygulamasını başlattı. Durağı olmayan taksiciler adına güzel bir çalışmaydı. Ama gelip durak olan bir yere ikinci bir durak yapması doğru değil. UKOME'den karar çıkmadan hayata geçirilmesi de hukuken yanlış. Üstelik transit taksi durağı 5 araç için geçerli ama bizim kirasını ödediğimiz yere bazen 10, bazen 20 ticari taksi gelip bekleme yapıyor. Bizim ekmeğimizle oynuyorlar" diye dert yandılar.

YANDAŞLARA ÇIKAR SAĞLAMA

Araçlarına Büyükşehir logosu takan ticarilerin Gar Otopark Taksi esnafını baskı ve tehditle yıldırmaya çalıştığını da öne süren Gar Otopark taksi esnafı, "Seçim döneminde 150'ye yakın ticari taksi Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün afişlerini takarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin mitinginde eskortluk yaptı. Başkan Sözlü kendi yandaşlarına çıkar sağlamak, onlara rant yaratmak için yıllardır Adana halkına hizmet veren taksici esnafını harcıyor. Bizi sindirmek için burada 100'den fazla ticari taksi ile gösteri yaptılar. Amaçları bizi tahrik edip suça yöneltmek ama başaramayacaklar. Hakkımızı adalet önünde arayacağız" diye konuştular.

TERCİH LOGOLU TAKSİLER

Araçlarda Büyükşehir Belediyesi logosu olduğuna dikkat çeken taksi durağı sakinleri şunları söyledi: "Logoyu gören vatandaşlar, 'Belediyenin taksisi, daha ucuz ve daha güvenlidir' diyerek onları tercih ediyor. Belediye haksız bir rekabete neden oluyor. Bu taksilere binen vatandaşlar bir sorun yaşadığı zaman bizi muhatap alıyorlar. Çünkü biz 29 yıldır hizmet veriyoruz. Taksici esnafı birbirine düşmeden, istenmeyen kötü bir durum yaşanmadan bu yanlıştan dönülmesini istiyoruz. Herkes ekmeğini kazansın ama gelip bizim kirasını ödediğimiz yerde değil.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Sözlü'nün transit taksi oyunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN