Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karataş'ta insanlık dramı yaşanıyor

Giriş Tarihi: 8.7.2015
Karataş'ta insanlık dramı yaşanıyor

Karataş ilçesindeki sokak hayvanlarının içler acısı halini görüp harekete geçen KİHAYKO Başkanı Metin Yıldırım, olayın sorumlusunun Karataş Belediyesi olduğunu söyledi

Adana'nın Karataş ilçesindeki sokak hayvanlarının perişan hallerini yansıtan fotoğrafların sosyal medyada yankı bulmasının ardından Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (KİHAYKO) harekete geçti. İlçeye giden 15 kişilik KİHAYKO ekibi, uyuz, aç ve ölüme terk edilmiş köpeklerle karşılaştı. KİHAYKO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yıldırım, sorumsuzlukla suçladığı CHP'li Karataş Belediyesi'ne tepki gösterdi.

ÖLMEK ÜZEREYDİ
KİHAYKO Yönetim Kurulu 15 kişilik bir ekip ve veteriner hekim eşliğinde Karataş'taki sahipsiz sokak hayvanlarını kuru mama ile besledi, uyuz durumdaki onlarca köpeğe de tedavi uyguladı. Son derece kötü durumda ve ölüme terk edilmiş bir sokak hayvanını da bulan KİHAYKO ekibi, ön tedavinin ardından köpeği alarak tedavi için Adana'ya getirdi. KİHAYKO Başkanı Metin Yıldırım, köpeklerin ölüme terk edildiğini ileri sürdü. Karataş Belediyesi ile daha önce de görüştüklerini ancak belediyenin sokak hayvanları için iyileştirici bir çalışma yapmadığını söyleyen KİHAYKO Başkanı Yıldırım, "Burada acilen küçük çaplı bir hayvan barınağı yapılarak sokaktaki hayvanların tedavi ve kısırlaştırması yapılmalı. Köpeklerin hızla çoğalan sayısı Karataş'ta yaşayan insanları da tedirgin ediyor. Kanunen sorumlu olan belediye bu hayvanları yok sayamaz. Bu anlamda belediyenin ihmali söz konusu" diye konuştu.

KİHAYKO'DAN SUÇ DUYURUSU

Karataş'taki sokak hayvanlarının resimlerini çekerek ilgili kurumlara gönderen dernek yöneticileri, Adana Valiliği, Orman Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğü ve Karataş Kaymakamlığına başvuru yaparak katliam iddialarının araştırılması ve 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nu ihlal eden Karataş Belediyesi hakkında soruşturma açılması ve denetim yapılması talebinde bulundu.

İTLAF EDİLDİĞİ İDDİALARI VAR
İlçedeki sahipsiz köpeklerin uyuz ve hastalık riski taşıdığını anlatan Yıldırım, "Bu yüzden salgın hastalıklar ortaya çıkabilir. Karataş halkı belediyenin sokak hayvanlarına yönelik çalışma yapmadığını ve zaman zaman bu zavallıların itlaf edildiğini iddia ediyor. Hiçbir kurum veya insan böyle bir manzara karşısında duyarsız kalamaz. Hiç kimse şu mübarek günlerde ağzı, dili olmayan çaresiz hayvanlara bir tas suyu çok görmemeli" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karataş'ta insanlık dramı yaşanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN