Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir ihale ile müzayedeyi karıştırdı

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından pazarlık usulüyle yapılan bazı ihalelerde fiyatların azalacağı yerde artması kafalara soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu

Giriş Tarihi: 9.7.2015
Büyükşehir ihale ile müzayedeyi karıştırdı
Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen pazarlık usulü ihalelerin bazılarında öyle yöntemler kullanıldı ki, görenlerin ağzı açık kaldı. Kimi ihalelerde belediyenin belirlediği fiyatın üzerinde rakamlar veren firmalar ihaleyi kazanırken, bazı ihalelere ise sadece bir firmanın katıldığı ve fiyat artırarak işi aldığı görüldü. Kafalarda soru işareti oluşmasına neden olan bu ihaleler yasal zemine oturtulmuş gibi gösterilse de, kurum menfaatlerinin korunmadığı ortaya çıktı.

AÇIK ARTIRMA MI?

Büyükşehir Belediyesi 10 Şubat'ta Seyhan ilçesi Cevat Yurdakul Caddesi ile Çukurova ilçesi Süleyman Demirel ve Fazlı Meto bulvarlarının bakım ve onarımında kullanılmak üzere idare malı temel malzemesi ile temel yapılması, bitümlü sıcak karışım malzemesi temini ve finişer ile serimi yapım işi ihalesini yaptı. Büyükşehir'in ihaleye çıktığı maliyet fiyatı 2 milyon 256 bin 882,85 lira olarak belirlendi. Pazarlık usulü ile yapılan ihaleye 3 firma katıldı.

İNDİRİM DEĞİL ARTIRIM
Normal şartlarda katılımcı firmaların yapılan ihaleyi kazanabilmek için kurumun belirlediği fiyatın altında teklif vererek kazanmaları gerekir. Ancak Adana Büyükşehir'de bunun tam tersi işliyor. Pazarlık usulü yapılan ihaleler adeta bir müzayedeyi andırıyor. Firmalar açıklanan fiyatı artırarak ihaleyi kazanıyor. Aziz Can Eken firması da, Büyükşehir'in açıkladığı 2 milyon 256 bin 882,85 liranın üzerine 426 bin 155 lira ekleyerek ihaleyi kazanan taraf oldu.

SADECE BİR FİRMA KATILDI
Bir başka ilginç ihale de 17 Mart 2015 tarihinde yapıldı. Büyükşehir bünyesindeki mezarlıkların bakımı, temizliği ve defin hizmetlerinde personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı için ihaleye çıkıldı. Bunun için bir milyon 887 bin 657,16 TL'lik maliyet hazırlandı. İhaleye sadece bir firma katıldı. Açıklanan fiyatın altında bir teklif vermesi gereken Otluk İnşaat Hizmet Taahhüt Limited Şirketi, fiyatı yaklaşık 4 bin lira artırarak bir milyon 891 bin 646 lira teklifle ihaleyi kazandı. Her iki ihaleyi inceleyenler, "İlk bakışta her şey yasal gibi görünse de, kamu yararı düşünülmemiştir. Kurum bir kişi ile ihale yapmamalı, en az üç kişi oluncaya kadar ısrar etmeli. İhale maliyetleri ise ihaleden 2-3 gün önce belirlenmeli, hatta bazılarında bir saat öncesinden bile belirlenebilir" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir ihale ile müzayedeyi karıştırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN