Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çetintepe Barajı'nda gövde yapımı başladı

Giriş Tarihi: 10.7.2015
Çetintepe Barajı'nda gövde yapımı başladı
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Gölbaşı ilçesinde Fırat Nehri'nin kollarından Göksu Çayı'nda inşa edilen Çetintepe Barajı'nda gövde yapımına başlandı. Adıyaman'ın Gölbaşı ile Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçeleri sınırlarındaki baraj tamamlandığında bölge ekonomisine önemli oranda katkı sunması hedefleniyor. DSİ 20'nci Bölge Müdürü Mevlüt Aydın, Adıyaman, Gaziantep ve Kahramanmaraş sınırları içerisinde yapılan barajın 668 bin 160 dekar arazinin sulanmasını sağlayacağını söyledi.

333 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Barajın, sadece Adıyaman'da 291 bin dekar arazinin sulanmasına yardımcı olacağını belirten Aydın, daha sonra inşa edilecek kanallarla Kahramanmaraş ve Gaziantep'deki verimli topraklara su verileceğini ifade etti. Barajın tamamlanmasıyla net gelir artışının 334 milyon lira olacağını vurgulayan Aydın, şöyle devam etti: Bu direkt çiftçimizin cebine girecek artı değerdir. Bunun dışında projemiz diğer sulama üniteleriyle tamamlandığı zaman yaklaşık 333 bin kişiye istihdam sağlayacağını öngörüyoruz.

İÇME SUYU DA VERİLECEK
Barajın 11,6 milyon metreküp su tutma kapasitesine sahip olduğunu aktaran Aydın, gövde hacmi olarak da Türkiye'nin önemli projelerinden biri olduğuna işaret etti. Barajın gövde dolgusuna başlanıldığını belirten Aydın, inşaatı 2018 yılı sulama dönemine yetiştirmeyi hedeflediklerini dile getirdi. Firma yetkilisi Şeyhmus İçkale de barajın yapımının hızlı şekilde sürdüğünü belirterek, proje kapsamında Gaziantap'e de içme suyu verileceğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çetintepe Barajı'nda gövde yapımı başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN