Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ceyhan Nehri'nin suyu verimli arazilerle buluştu

Giriş Tarihi: 11.7.2015
Ceyhan Nehri'nin suyu verimli arazilerle buluştu
Ceyhan Nehri'nin suyunun Amik Ovası'na ulaştırılması için 20 yıl önce başlanan Orta Ceyhan Menzelet Projesi'nin birinci etabı tamamlanarak 46 bin 500 dekar araziye su verilmeye başlandı. Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay'daki tarım arazileri için hayati önem taşıyan ve GAP Eylem Planı kapsamına alınmasıyla da çalışmaları hızlanan projenin, 38 kilometrelik birinci etabındaki tarım arazilerine su verildi. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce yapılan 4 etaplık projenin yaklaşık yüzde 50'sini oluşturan birinci sahada, 18 metre enindeki kanallardan saniyede 80 metreküp su akışı sağlanıyor.

ÇALIŞMA HIZLANDI
Tamamlandığında 1 milyon 60 bin dekar araziyi sulayacak projenin birinci etabı yaklaşık 400 milyon liraya mal oldu. DSİ 20. Bölge Müdürü Mevlüt Aydın, Hükümetin desteğiyle GAP kapsamına alınan projenin çalışmasının da hızlandığını vurguladı. Aydın, "GAP kapsamına alınan projenin ödenek problemi ortadan kaldırılmıştır. Bugün itibarıyla Kılavuzlu projemizin birinci kısmını tamamladığımızı müjdelemek istiyorum. Bu yıl Kılavuzlu ana kanalına sulama suyu vererek yaklaşık 38 kilometrelik sahada ana kanaldan çiftçilerimizin sulama yapmalarını sağlamış bulunuyoruz" dedi.

GÜVENLİK ÖNLEMi

Projenin gerçekleşmesinden duyduğu mutluluğu dile getiren Aydın, çiftçilere ikinci ürün için de bir fırsat doğduğunu vurguladı. Aydın, yaklaşık 15 kilometresi kent merkezinden geçen kanalın etrafında çeşitli güvenlik önlemlerinin alındığını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ceyhan Nehri'nin suyu verimli arazilerle buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN