Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan Altan: Cin kule 18 ay sonra canlanıyor

Giriş Tarihi: 12.7.2015
Başkan Altan: Cin kule 18 ay sonra canlanıyor

Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, toplam bir milyon 100 bin liralık hibe krediyle Cin Kule ile Sarı Selim Cami Medrese Odalarının restorasyonunun 18 ayda tamamlanacağını söyledi

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Tarihi Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi'nin Payas Belediyesi'ne devrinden sonra külliyeye hayat vererek hizmete açan Belediye Başkanı Bekir Altan, Cin Kule ile tarihi Sarı Selim Cami Medrese Odalarının restorasyonunun yapılması için gerekli imzaların atıldığını belirterek, "Payas, bu tarihi değerleri ile Hatay'ın başşehri olacaktır" dedi.

2 PROJEYE BİR MİLYON

Payas Kaymakamlığı belediye ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) arasında imzalanan "Payas Sahili Cin Kule ile Canlanıyor" projesinin 18 ay sonra hayata geçeceğini belirten Belediye Başkanı Bekir Altan, "Cin Kule'nin restorasyonu 18 ayda, Sarı Selim Cami Medrese Odaları'nın restorasyonu ise 12 ayda tamamlanacak. Her iki proje için bir milyon lira harcanacak" diye konuştu. DOĞAKA tarafından 26 Ocak 2015 tarihinde ilan edilen Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında Payas Kaymakamlığın sunduğu "Sarı Selim Camii Medrese Odaları'nın Tadilatlarının Yapılarak Turizme Kazandırılması Projesi" ile Payas Belediye Başkanlığının sunduğu "Payas Sahili Cin Kule İle Canlanıyor" projesi hayata geçiriliyor.

ZİYARETÇİ ARATACAK

Başkan Bekir Altan, DOĞAKA'nın çağrısına iki proje ile katıldıklarını ve ikisinin de hibe almaya hak kazandığını belirterek şöyle dedi: "Her iki projemizin hayata geçmesiyle ilçemizdeki turizm canlanacak, tarihi doku yeni hayat bulacaktır. Ziyaretçi sayısının daha da artacağından hiç kuşkumuz yok. Projelerin toplam maliyeti bir milyon 100 bin liradır. 18 ay sonra çalışmalar bitecek ve mutluluğumuz daha da artacak"

TOPLAM 25 BAŞVURU
Kaymakam Hasan Kılıçkaya, Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi'nin tamamlanmasıyla Payas'ın müthiş bir tarihi değer kazandığını ve cazibe merkezi olma yolunda büyük adımlar attığını söyledi. DOĞAKA yetkilileri ise, Hatay Kahramanmaraş ve Osmaniye illerinde toplam 64 adet proje başvurusu alındığını, yapılan değerlendirilme sonucu Hatay'dan 14, Kahramanmaraş'tan 6 ve Osmaniye'den 5 olmak üzere, TR63 bölgesinde toplam 25 başvuru başarılı bulunduğunu açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Altan: Cin kule 18 ay sonra canlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN