Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeterli balık tüketmiyoruz

Uzmanların 'Balık tüketin' uyarılarına rağmen, Mersin'de balık satışları düştü. Balıkçı esnafı satışların artması için Ramazan ayının bitmesini bekliyor

Giriş Tarihi: 12.7.2015
Yeterli balık tüketmiyoruz
Uzmanların 'Balık besin değeri en yüksek üründür. Balık tüketimini göz ardı etmeyin' şeklindeki uyarılarını Mersinliler dikkate almıyor. Kentte yaşayanların balık tezgahlarına yanaşmaması Balık Pazarı esnafını sinek avlar hale getirdi. Balıkçı esnafı işlerin açılması için Ramazan ayının bitmesini bekliyor, "Bayramdan sonra bir hareketlenme bekliyoruz" diyor.

RAĞBET YOK, SATIŞLAR DÜŞTÜ

Mersin Balıkçılar Derneği Başkanı Ömer Faruk Polat, av sezonunun kapanmasına karşın tezgahların dolu olduğunu ancak beklenen satışı yapamadıklarını söyledi. Polat, "Balık sindirimi en kolay besindir. Hele ki Ramazan'da vatandaşlar, sofralarında balığa bolca yer vermelidir ama halkımız balığı hafif bir yemek olarak gördükleri için tercih etmiyor. Bu durum satışlarımızı düşürdü" dedi.

BAYRAMDAN SONRA

Av yasağı nedeniyle kendilerine sadece uluslararası sularda avlanma izni verildiğini kaydeden Polat, açık denizde de balığın az olduğundan şikayet etti. Uluslararası suları bilmeyen balıkçıların çoğu zaman elleri boş döndüğünü vurgulayan Polat, "Zarar eden bazı arkadaşlarımız, teknelerini bağlamak zorunda kalıyorlar. Balık sezonunun açılmasına daha 2 buçuk ay var" şeklinde konuştu.

SARDALYA ÖNERİSİ
Bu mevsimde balık almak isteyenlere kilogramı 4 ila 5 lira arasında fiyatla satılan sardalyayı öneren Başkan Polat, "Büyük balıklardan çipura ve levreğin kilogram fiyatı 17-18 lira civarında. İstavrit 5 lira, Kefal 7 lira, et balığı 8 lira, mercan ise 10 liraya alıcı buluyor" dedi. Başkan Polat, "Besleyici değeri çok yüksek olan balığı çocuklarınız için sofranızdan eksik etmeyin" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeterli balık tüketmiyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN