Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sucuzadelilerin istimlak isyanı

Seyhan Belediyesi'nin, yıkılacak binalara 'komik' sayılacak küçük rakamlar önermesi halkı isyan ettirdi. Başkan Zeydan Karalar'a tepki gösteren vatandaş, 'Bizimle resmen dalga geçiliyor" diyor

Giriş Tarihi: 13.7.2015
Sucuzadelilerin istimlak isyanı
Adana merkez Seyhan Belediyesi, kent meydanı için Sucuzade Mahallesi'nde, kentin en işlek yerlerinden birinde yıkılacak işyerleri ve evlere, piyasa değerinin ortalama 10'da 1'i kadar istimlak bedeli önerdi. Cadde üzerinde ve köşe başında 30 metrekarelik dükkana 45 bin lira öneren belediye, 24 metrekarelik bir başka işyerine ise 35 bin lira teklif etti. Evlere de 'komik' denecek rakamlar önerildi. Seçimde destekledikleri Başkan Zeydan Karalar'a isyan eden vatandaşlar, "İş başına getirdik ama gel de evlerimizi, işyerlerimizi elimizden al demedik" diye tepki gösterdiler. Bu arada mahallede, "Evler ucuza alınacak, birilerine verilip rant sağlanacak" iddiaları çoktan yayılmış durumda.

38 DÖNÜMDE YIKIM OLACAK

Sucuzade Mahallesi sakinlerinin verdiği bilgiye göre, Seyhan Belediyesi, Balıkçılar Pazarı ve arkasındaki cadde ve sokakları kapsayacak şekilde bir kent meydanı yapmak için 38 dönümlük bir bölgede kamulaştırma çalışması başlattı. Belediye yetkilileri, bazı mülk sahiplerini çağırarak, meydan için yıkılacak evlerine istimlak bedeli olarak ödenmek üzere, fiyat teklifinde bulundu. Belediyenin önerdiği rakamlar, mülk sahiplerini şaşkınlığa uğrattı. Mülk sahiplerinin, meydan çalışması boyunca kiralayacakları ev ve işyerlerine ödeyecekleri bedellerin karşılanıp karşılanmayacağı konusu hakkında ise açıklama yapılmadı.

4 KİLO ALTIN PARASI VERMİŞTİ
SABAH Güney'e konuşan işyeri ve ev sahipleri, belediye yetkililerinin kendilerine "Dükkanlarınız altınla kaplı bile olsa, ederi ancak bu kadar" diye dalga geçer gibi konuştuğunu söyledi. Saydam Caddesi üzerinde, babasından devraldığı ve tapusu kendisine ait olan büfeyi 15 yıldır işleten Zafer Yeşil (38) "Cadde üzerinde, 24 metrekare dükkanıma 35 bin lira teklif ettiler. Ben dükkanımı kiraya versem, 2 yılda bu parayı alırım. Aylık yaptığım ciro zaten 30 bin liradan fazla. Bizimle resmen dalga geçiyorlar. 1989'da ailem bu dükkanı satın alırken ödenen parayla, 4 kilo altın alınıyordu. Şimdi 4 kilo altın 400 bin lira yapar. Varın hesabını görün" dedi.

"SÖZÜ VARDI AMA MAĞDUR OLDUK"
Saydam Caddesi üzerinde, köşe başındaki bir berber dükkanını sahibi Turgut Topal (59) ise 27 yıldır mesleğini yaptığı ve mülkü kendine ait olan 30 metrekarelik dükkanı için 45 bin lira teklif edildiğini anlattı. Dükkanının bugünkü gerçek satış değerinin ise en az 250 bin lira olduğunu belirten Topal, "Buradaki binaların 2016'da yıkılıp meydan çalışmasının başlayacağı, 2017'de biteceği söyleniyor. Düşük fiyat önermeleri yetmezmiş gibi, bir de o 1-1,5 yıllık süreçte başka yerlerde ödeyeceğimiz kira bedellerini kimin karşılayacağı belirsiz. Biz Zeydan Karalar'ı seçimde destekledik. Kent meydanı için kimsenin mağdur edilmeyeceği sözü vermişti ama mağdur oluyoruz" diye konuştu.

ÜMİT KARAN'IN ANNEANNESİ
Seyhan Belediyesi'nin tutumunun en büyük mağdurlarından biri de 70 yaşındaki Nazmiye Ergenç. Yürüyemeyen ve oğlunun baktığı yaşlı kadın, annesinden kalan 107 metrekarelik hisseli eve 152 bin lira önerildiğini, kendisine 38 bin lira düşeceğini söyledi. Nazmiye Ergenç, "Ben bu parayla nereden ev alayım? Perişan olurum. Devlet sesimizi duysun" dedi. Kent meydanı projesinin mağdurlarından bir başkası ise eski futbolcu Ümit Karan'ın anneannesi Perihan Akar. Yaşlı kadın, evi yıkıldığında ne yapacağını bilemediğini söyledi. 5 katlı bina sahibi Hasan Liha da (50) kendisine henüz teklif gelmediğini ancak, diğerlerine bakılırsa yaklaşık 600 bin lira önerileceğini söyledi. Liha, "Oysa binayı şimdi satsam, 5 milyon eder" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sucuzadelilerin istimlak isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN